Yayınevlerine korsan sitemi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürü Çelik: Yüzde 8'lik vergiyi yüzde 1'e düşürdüğümüz halde fiyatlara yansımadı. Demek yayıncılar korsanın sürmesini istiyor.

ANKARA - Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürü Abdurrahman Çelik, korsanla mücadele için yayınevlerinden alınan yüzde 8'lik verginin yüzde 1'e düşürüldüğü halde bunun fiyatlara hiçbir şekilde yansıtılmadığını söyledi. Çelik, "Bu demektir ki yayınevleri, açıkça korsanın devam etmesini istiyor" dedi.
Kitap fiyatlarının pahalı olmasının sayfa sayısıyla ilgisi olmadığını belirten Çelik, 2 milyon 950 bin liradan satılan, Ahmet Altan'ın 'İçimizde Bir Yer' isimli yeni kitabını örnek gösterdi. Çelik, şunları söyledi:
"Ahmet Altan ve yayınevi çok iyi bir iş yaptı. Yaklaşık 200 sayfalık bir kitap 2 milyon 950 bin liraya satılıyorsa, o zaman 400 sayfalık bir kitabın 6 milyona satılması gerekir. Oysa durum hiç de böyle değil. Demek ki kitabın pahalı olmasının sayfa sayısıyla ilgisi yokmuş."
Korsan yayının ortadan kalkması için bakanlık olarak ellerinden geleni yaptıklarını belirten Çelik, yeni bir yasa çıkardıklarını, yayınevlerinden alınan yüzde 8'lik vergiyi yüzde 1'e düşürdüklerini, buna karşın kitap fiyatlarında gerileme olmadığını ifade etti. "Korsan yayının karşısında etkili olcak tek şey, fiyatların düşmesi. Bu demektir ki yayınevleri korsanın devam etmesini istiyor" diyen genel müdür Abdurrahman Çelik, artık sorumluluğun yayınevlerinde olduğunu kaydetti.