Yayınla yargı etkilemeye ceza

Basın yasa tasarısında hapis kaldırılırken, yayın yoluyla yargıyı etkilemek
suçuna bir yıl hapis öngören düzenleme Türk Ceza Kanunu'na giriyor.

ANKARA - TBMM Adalet Alt Komisyonu, TCK Tasarısı'nın 'Adalete karşı suçlar' bölümüne ilişkin çalışmalarını tamamladı. Yapılan değişiklikle
'yargıyı etkileme' ve 'el konulan malların amaç dışı kullanılması' suçları ilk kez TCK'ya girmiş oldu.
Yargıyı etkileyene hapis: Soruşturma sürerken savcı, hâkim, mahkeme, bilirkişi veya tanıkları etkilemek için beyanda bulunan kişi, bir yıla kadar hapis cezasına çarptırılacak. Bu çerçevede, 'Bu kişi neden tutuklandı?' ya da 'Böyle bir sanık nasıl serbest bırakılır?' gibi yayın ve demeç yasak.
Batakçının malına dikkat: Korunmak üzere kendisine teslim edilen rehinli, hacizli veya el konulmuş olan mal üzerinde teslim amacı dışında tasarrufta bulunan kişi, altı ay-üç yıl hapis ve 3 bin güne kadar adli para cezasına çarptırılacak.
Yargıdan kaçma: Gözaltına alınan veya tutuklanan kişinin kaçması halinde altı aydan bir yıla kadar hapis cezası verilecek. Buna yardım eden bir-üç yıl hapis istemiyle yargılanacak. Kaçmasını sağlayan kişiye iki-beş yıl hapis cezası verilecek.
Direnişe ceza: İnfaz mevzuatı gereklerine veya bu mevzuata uygun olarak infaz kurumu yönetiminin belirlediği kurallara toplu direniş gösteren hükümlüler iki-altı ay hücre cezası alacak.