Yaylada eksi 20 derecede hırsız nöbeti

Yaylada eksi 20 derecede hırsız nöbeti
Yaylada eksi 20 derecede hırsız nöbeti
Bolu Karacaağaç Yaylası'nda kış aylarında evlerine dadanan hırsızlardan bıkan vatandaşlar, 2 metreye ulaşan kara ve eksi 20 derece soğuğa rağmen yaylada tüfekle nöbet tutuyor

BOLU - Bolu Aladağ mevkisinde bulunan 2000 rakımlı Karacaağaç Yaylası’nda yaşayanlar, yaylada kimsenin olmamasını fırsat bilen hırsızların kapılarını kırarak girdikleri evleri talan etmesinden bıktı. Karacaağaç Mahallesi’nde yaşayanlar, hırsızlara karşı sırayla yaylaya çıkarak tüfekle nöbet tutmaya başladı. Nöbetçi köylüler, 2 metreye ulaşan kara ve eksi 20 dereceye varan soğuk havaya rağmen 60 hanenin bulunduğu yaylada evleri tek tek kontrol ediyor.

’HIRSIZLIĞIN ÖNÜNE GEÇTİK’

Karacaağaç Mahallesi Muhtarı Hayrettin Çelikpençe, nöbet uygulamasını bu yıl başlattıklarını belirterek, bu sayede yayladaki hırsızlık olaylarının önüne geçtiklerini söyledi. Çelikpençe, "Karacaağaç Yaylası’nda 60 hane var. Yaz aylarında kullandığımız yaylamıza kış aylarında hırsızlar tarafından zarar veriliyor. Bu yıl hayata geçirdiğimiz nöbet sistemi ile yaylamızı koruyoruz" dedi.

Nöbet sisteminin başlamasıyla hırsızlık olaylarının son bulduğunu belirten köylülerden Hikmet Sönmez, "3- 4 aile birlikte kalıyoruz. Nöbetlerimizi birlikte tutarak birbirimize destek oluyoruz. Hem de komşularımızla güzel vakit geçiriyoruz" diye konuştu.

Evleri tek tek dolaşarak kontrol ettiklerini söyleyen Kamil Pekyaman ise, "Her kış hırsızlar evlerimize büyük zarar veriyordu. Bu yıl nöbet sistemi ile yaylamızı kendimiz koruyoruz. Kışın şartlar zor olsa da, karda yaylamız bir başka güzel. Burada hem nöbet tutuyor, hem de kışın güzelliğini yaşıyoruz" dedi.(dha/Mutlu Yuca)


  ETİKETLER:

  Aile

  ,

  Fırsat

  ,

  kış

  ,

  Karşı

  ,

  nöbetçi