Yaylalarda güz harekâtı

Doğu Karadeniz'de ramazan ve okulların açılmasıyla erkenden boşalan yaylalardan inşaat sesleri yükselmeye başladı. Gümüşhane Valisi Enver Salihoğlu, tabloyu bir tür tersine göç gibi anlatıyor: "Yaylalardan köylere göç...

TRABZON - Doğu Karadeniz'de ramazan ve okulların açılmasıyla erkenden boşalan yaylalardan inşaat sesleri yükselmeye başladı. Gümüşhane Valisi Enver Salihoğlu, tabloyu bir tür tersine göç gibi anlatıyor: "Yaylalardan köylere göç tamamlanınca bakıyoruz ki yaylalara başka bir göç başlıyor. Kereste, çimento, demir, taş göçü başlıyor. Bu göçü önlemeye çalışıyoruz."
Salihoğlu, son olarak Torul ilçesindeki Minarlı Yaylası'nda dört kaçak inşaat ihbarı üzerine harekete geçti. Subasmanlarına kadar yükselen dört binanın inşaatı sürerken İmar Kanunu'na aykırı temellerin de atılmaya başlandığı görüldü. Torul, sadece bir ay önce otantik mimariyi korudukları için bizzat Vali Salihoğlu tarafından 'Yeşil Bayrak'la ödüllendirilmişti. Vali, durumdan, inşaatları fotoğraflayıp ihbar eden vatandaşlar sayesinde haberdar oldu. Vatandaşlar, Jandarma Komutanlığı'na bağlı Çevre Timleri'nin duruma göz yumduğunu da öne sürdü. Vali Salihoğlu'nun, yıkım için kaymakamlara talimat vererek yasal işlem başlattığı öğrenildi. Doğu Karadeniz'de sadece Gümüşhane'nin 500'e yakın yaylası var. Ağustos sonunda boşalan yaylaların bir kısmı, merkeze 100-150 kilometre uzaklıkta.