Yaz fırtınası devirdi geçti

Türkiye'nin büyük bölümü sıcakla, Akdeniz kıyıları ise hem sıcak hem de yüksek nemle boğuşurken, Afyon yaz ortasında fırtınaya yakalandı.

ANKARA/AFYON - Türkiye'nin büyük bölümü sıcakla, Akdeniz kıyıları ise hem sıcak hem de yüksek nemle boğuşurken, Afyon yaz ortasında fırtınaya yakalandı. Kentte önceki akşam başlayan yağış sele neden olurken ağaçlar devrildi, bir çocuk yıldırım çarpması sonucu öldü.
Afyon'da önceki akşam saat 19.30 sıralarında başlayan şiddetli yağış yarım saat sürdü ve 15 evi su bastı. Saatteki hızı 83 kilometreyi bulan rüzgâr ise çok sayıda ağacın ve telefon kulübesinin yıkılmasına neden oldu. Taşpınar Mahallesi Muhtarı
İsmail Karayiğit'in iki katlı evinin üzerine düşen ağaç, ailenin evde mahsur kalmasına neden oldu. Aile, Sivil Savunma ekiplerinin yardımlarıyla dışarıya çıkarıldı. Zafer Mahallesi'ndeki evinin önünde oynayan 11 yaşındaki İbrahim Akyol'un üstüne yıldırım düştü. Küçük çocuk, olay yerinde yaşamını yitirdi.
Kilis'te ise gölgede 42 dereceyi bulan sıcakta fenalaşan Kemaliye İlköğretim Okulu öğrencisi, sekiz yaşındaki Burçin Çetin, beyin kanaması geçirerek öldü. Tırmıklı Mahallesi'ndeki evinin çatı katında güneş alan bir pencereye oturarak dışarıyı seyreden Burçin, bir süre sonra ailesince baygın halde bulundu. Kaldırıldığı Devlet Hastanesi'nde kurtarılamayan Burçin'in, otopside sıcağa bağlı beyin kanaması geçirdiği belirlendi.
Meteoroloji, yurdun kuzey ve batısında sağanak yağış 'müjdesi' verdi. Bugün Marmara'nın doğusu, İç Ege, İç Anadolu'nun kuzeybatısı, Batı ve Doğu Karadeniz ile Doğu Anadolu'nun kuzeyinde sağanak yağış olacak. Yarın İç Ege, Marmara'nın güneydoğusu ve Doğu Karadeniz'de yağış beklenirken, yurdun diğer yerleri az bulutlu ve açık geçecek. Perşembe günü Marmara'nın güney ve doğusu, Kuzey ve İç Ege, İç Anadolu'nun kuzeybatısında yağış var. Rekor kırılamadı Meteoroloji uzmanları, 2000 yılının Temmuz ayında yaşanan hava sıcaklıklarının rekor düzeyde olduğunu hatırlatarak, bu ayki sıcaklıkların rekor kıramadığını, ancak yüksek nem ile birleşince bunaltıcı bir etki yarattığını ifade etti. (dha/aa)