Yaz gibi kış şaşırttı

Yaz gibi kış şaşırttı
Yaz gibi kış şaşırttı

Yurt genelinde artmaya başlayan hava sıcaklığı, şaşırttı. Hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerine çıktığı kentlerde, parklar ve sahiller yazlık giysileriyle dolaşan insanlarla doldu. Sıcak hava, çarşamba günü, yurdun kuzeybatısından başlayarak yerini yağış ve soğuğa bırakacak. Çarşamba günü Türkiye ’nin kuzeybatı kesimleri Balkanlar üzerinden gelecek yeni bir yağışlı havanın etkisine girecek. Marmara, Kuzey Ege, Batı ve Orta Karadeniz ile İç Anadolu’nun kuzeybatısında yağmur ve sağanak yağış bekleniyor.
Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre hava sıcaklığı bugün kuzey ve iç, yarın doğu kesimlerde 3-5 derece artarak ülke genelinde mevsim normallerinin üzerine çıkacak. Çarşamba yağışla birlikte kuzeybatıda perşembe günü ise ülke genelinde 4-8 derecede azalarak mevsim normalleri civarına gerileyecek. Yetkililer, Doğu bölgelerde çığ tehlikesi ve sabah saatlerinde iç bölgelerde görülecek sise karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerektiğini bildirdi.

İstanbul ’da şubat dengesizliği
İstanbul, uzun aradan sonra güneşli bir gün yaşadı. Haftanın son günü pazar, haftanın da en sıcak günü oldu. Dün saat 13.00 itibariyle Beyazıt’ta sıcaklık 14.6 dereceye çıktı. İstanbul’un şubat ortalaması 9.7 derece. DHA’nın arşivlerden derlediği bilgilere göre, İstanbul ‘en sıcak şubat’ı 1977’de yaşadı. 14 şubat 1977’de sıcaklık 24 dereceyi buldu. 22 Şubat 1985 günü günü ölçülen eksi 8 derece de halen İstanbul’un kayıtlara giren ‘en soğuk’ günüydü.