'Yaz seçimi', ihtiyaç olursa

AKP Grup Başkanvekili Salih Kapusuz ile Devlet Bakanı Ali Babacan'ın dillendirdiği 'yaz seçimi' ihtimali, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın ardından Dışişleri Bakanı Abdullah Gül tarafından da reddedildi.

ANKARA - AKP Grup Başkanvekili Salih Kapusuz ile Devlet Bakanı Ali Babacan'ın dillendirdiği 'yaz seçimi' ihtimali, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın ardından Dışişleri Bakanı Abdullah Gül tarafından da reddedildi. Ancak Gül, "Teknik sebeplerle ihtiyaç olursa, o ayrı" dedi.
Devlet Bakanı Babacan, seçimin kasıma kalması halinde TBMM'nin 2008 Şubat'ına kadar çalışamayacağına dikkat çekerek, "Yazın yapılacak seçim Türkiye'ye zaman kazandırır" yorumunu yapmıştı. Babacan, "1 Ekim'den itibaren yeni Meclis'in yasama faaliyetine başlamasını sağlayacak şekilde genel seçimleri öne almalıyız" demişti. Babacan'ın verdiği bu tarih, temmuz sonu, ağustos başına denk geliyor.
Seçimin kasım ayında yapılması halinde ek bütçe gerekeceğine dikkat çeken Babacan, seçimlerin öne alınmasının ekonomi için de yararlı olacağını söylemişti.
AKP'li Salih Kapusuz da TBMM'deki sohbetlerinde, seçimin haziranda olması gereğine dikkat çekmişti. Babacan ve Kapusuz'un açıklamaları daha önce Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından "Seçim kasımda yapılacak" açıklamasıyla reddedilmişti.
Dışişleri Bakanı Gül de dün erken seçim ihtimaline ilişkin soruya şu yanıtı verdi: "Seçimin tarihi belli. Teknik sebeplerle bir ihtiyaç olursa, o ayrı. Böyle bir erken seçim söz konusu değil."
Babacan'ın açıklamalarıyla ilgili diğer değerlendirmeler şöyle:
AKP Genel Başkan Yardımcısı Dengir Fırat: "Şu ana kadar gündemimizde böyle bir konu görüşülmedi. 4 Kasım'dan önce seçim yapılması ihtimali yok. Eğer kararı biz vereceksek, 4 Kasım diyoruz."
AKP Genel Başkan Yardımcısı Necati Çetinkaya: "Henüz bu konuyu üst kurullarda konuşmadık. Şimdiden 'böyle olacaktır' demek kehanette bulunmaktır. Öyle bir karar vermedik."
Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen: "Benim bildiğim kadarıyla gerek cumhurbaşkanı seçimi, gerekse genel seçim için takvim normal sürecinde devam ediyor. Bütçe imkânlarından dolayı teknik sıkıntılar olabilecekse onlar gözden geçirilir ve partimiz kararı verir."
Erdoğan ve Gül, seçilme yaşının 25'e düşürülmesini de içeren son yasa değişikliklerinin geçerli olabilmesi için seçimin Kasım 2007'de yapılmasını istiyor.