Yaz yağmuru can alıyor

Yaz ortasında şiddetli yağmur, hayatı felç etti.

ARHAVİ/ÇORUM/UŞAK - Yaz ortasında şiddetli yağmur, hayatı felç etti. Artvin'in Arhavi ilçesinde şiddetli yağmurla oluşan selde dereye sürüklenen kamyonette bulunan Nurşen Duman boğuldu, ilçede mahsur kalan 100 kişi karayolları araçlarıyla kurtarıldı. Çorum'un Laçin ilçesinde de dokuz ev oturulamayacak duruma geldi, 22 ev hasar gördü.
Sel bir metreye çıktı
Arhavi'de önceki gün saat 18.00 sıralarında başlayan şiddetli yağış nedeniyle dere yatakları taştı. Yemişli Deresi'ndeki küçük köprü üzerinde arızalanan çay yüklü kamyonet, aniden gelen yaklaşık bir metre yüksekliğindeki sel sularında sürüklenerek dereye düştü.
150 metre sürüklenen araçta, üç çocuklu 52 yaşındaki Nurşen Duman sulara kapılarak yaşamını yitirdi, eşi Ahmet Duman, sürücü Selahattin Erkan ve adları öğrenilemeyen çay işçisi Gürcistan uyruklu iki kişi ise kurtarıldı.
Dere sularının kabarması nedeniyle mahsur kalan 100 kişi de, karayollarına ait kepçe ve diğer araçlarla kurtarıldı. Sabaha kadar aralıklı süren yağış nedeniyle Arhavi'de bazı işyerleri ile Ertuğrul İlköğretim Okulu'nu su bastı. Kaymakam Harun Kaya, gerekli önlemin alındığını, hasar tespit çalışmalarının başladığını söyledi.
22 evin çatışı uçtu
Çorum'un Laçin ilçesine bağlı Gökçekaya Köyü'nde de önceki gece yaklaşık 15 dakika süren şiddetli rüzgâr 22 evin çatısını uçurdu, dokuz evi kullanılamaz hale getirdi. Rüzgârın etkisiyle devrilen ağaçlar, köy yolunun trafiğe kapanmasına, elektrik ve telefon tellerinin kopmasına yol açtı.
Kısa süren fırtınanın ardından gelen şiddetli yağış da köy içi yolları ve Laçin ile bağlantıyı sağlayan karayolunu tahrip etti. Köye, Çorum'dan gıda yardımı gönderildi. Bayındırlık müdürlüğü de köyde hasar tespit çalışmalarına başladı. Muhtar Halil İbrahim Kaya, 72 haneli köyde 22 evde hasar olduğunu, dokuz evin ise oturulamaz haline geldiğini söyledi.
Uşak'ta da bir tavuk çiftliğine düşen yıldırım, binanın çatısının çökmesine ve 6 bin civcivin telef olmasına yol açtı. 10 milyar liralık zarar meydana geldi.
(dha/aa)