Yaz yeşil karta

Kas erimesi hastalığı nedeniyle İzmir Atatürk Eğitim Hastanesi Anestezi ve Reanimasyon Kliniği'nde 396 gün kalan ve 18 Ocak'ta yaşamını yitiren 35 yaşındaki yeşil kartlı Recep Şahin'e trilyonluk fatura çıkarıldı.
Haber: NESRİN COŞKUN / Arşivi

İZMİR - Kas erimesi hastalığı nedeniyle İzmir Atatürk Eğitim Hastanesi Anestezi ve Reanimasyon Kliniği'nde 396 gün kalan ve 18 Ocak'ta yaşamını yitiren 35 yaşındaki yeşil kartlı Recep Şahin'e trilyonluk fatura çıkarıldı.
987 milyar 715 milyon 786 bin 373 liralık hastane faturası, Sağlık Bakanlığı Sağlık Kurumları Saymanlığı'nca ödendi. Ancak ödemeleri incelemeye alan Maliye Bakanlığı kontrolörleri, faturayı şişirilmiş buldu. Günde 2.5 milyar lirayı bulan tedavinin dökümünü isteyen kontrolörler, Şahin'in dosyasına da el koydu.
Günde 125 enjeksiyon!
Faturaya göre yeşil kartlı Recep Şahin'e 49 bin 577 kez enjeksiyon yapıldı, bu hizmet için 27 milyar 267 milyon 350 bin lira yazıldı. Şahin'e yattığı süre içinde anestezi altında 7 bin 891 kez (yani günde 21 kez) pansuman yapıldı, bunun ücreti de 88 milyar 379 milyon 200 bin lira kayda geçti. Şahin'e 369 günde tam 956 kez sonda takıldı, bunun faturaya katkısı da 3 milyar 537 milyon 200 bin lira oldu.
Sağlık Bakanlığı gözünde hastaneyi kâr eden kurum olarak göstermek için tedavi faturalarının şişirildiği ileri sürüldü. Atatürk Eğitim Hastanesi'nde yeşil kartlı hastaların yanı sıra, tedavi gören Bağ-Kur'lu hasta faturalarının da aynı gerekçeyle incelemeye alındığı belirtildi.
Aynı hastanede Bağ-Kur'lu bir şeker hastasına günde 50 kez insülin, bir başka hastaya bir haftada 1300 kez enjeksiyon yapılmış gibi gösterilen faturalar bulunduğu, bu yüzden Bağ-Kur'un ödemeleri durdurduğu öğrenildi.
'Fatura abartılmış'
Üniversite hastanesinde görevli bir anestezi profesörü şunları söyledi: "Anestezi yoğun bakım kliniğinde tüm cihazlara bağlanan bir hastanın tedavisi ilk günlerde ilaç hariç 300 milyon, ilaçla 700 milyonu geçmez. Gün arttıkça masraf azalır. Hastanın solunum cihazına bağlanmasının ücreti 20 milyon lira. Tahlil yapılsa o da öyle milyar tutmaz. Fatura abartılmış."
Atatürk Eğitim Hastanesi Anestezi ve Reanimasyon Klinik Şefi Uzman Dr. Serdar Savacı ise yalnızca yapılan tedaviyle ilgilendiklerini, faturayla ilgilerinin olmadığını söyledi.