'Yazar anması'na operasyon: 24 gözaltı

Polisin MLKP'ye yönelik sekiz ilde yaptığı operasyonlarda 24 kişi gözaltına alındı. Zanlılara suçlamanın 'Kutsiye Bozoklar'ın cenazesine katılmak' olduğu söylendi

ANKARA - Marksist Leninist Komünist Partisi’ne (MLKP) yönelik sekiz ilde gerçekleştirilen operasyonda Ezilenlerin Sosyalist Platformu (ESP) ve Atılım gazetesi büroları basılarak 24 kişi gözaltına alındı. Ankara’da yazar Kutsiye Bozoklar için Karşıyaka Mezarlığı’nda, izinsiz anma gösterisi düzenleyip, yasadışı slogan attıkları gerekçesiyle MLKP’ye yönelik operasyona başlatıldığı öğrenildi.
Başta Ankara olmak üzere aralarında İstanbul, İzmir Diyarbakır ve Tunceli’nin de bulunduğu sekiz ilde ESP üyelerine yönelik çalışma yapan terörle mücadele ekipleri operasyon gerçekleştirdi. Operasyonlarda, 24 kişi gözaltına alındı. Operasyonun Ankara ayağında da yedi kişinin gözaltına alındığı bildirildi.
Diyarbakır’da ise ESP’nin Diyarbakır temsilciliğine sabah saat 05.30 sıralarında operasyon düzenlendi. Operasyonda büroda arama yapan ekipler, bilgisayar kayıtları ile belgelere el koyup, temsilci Fethile Ok’u gözaltına aldı. ESP üyesi Soner Çiçek “Gözaltı gerekçesi olarak, 16 Temmuz’da yitirdiğimiz Kutsiye Bozoklar için Ankara, Karşıyaka Mezarlığı’nda ki cenaze töreni gösterilmiştir. Gözaltına alınan arkadaşımızın serbest bırakılmasını istiyoruz” dedi.
İzmir’de de ESP ve Atılım Dergisi’nde ve çalışanlarının evlerinde arama yapıldı. Beş kişi gözaltına alındı. Tunceli’de de bir kişi gözaltına alınırken İstanbul’da  ESP ve Atılım dergisi bürolarının yanı sıra çok sayıda adrese baskın yapıldı. Zanlılar soruşturmanın yürütüldüğü Ankara’ya gönderilecek. (aa, Radikal)