Yazar Reha İsvan yaşamını yitirdi

Yazar Reha İsvan yaşamını yitirdi
Yazar Reha İsvan yaşamını yitirdi
İstanbul eski Belediye Başkanlarından Ahmet İsvan'ın eşi yazar Cumhuriyet Reha İsvan dün gece evinde yaşamını yitirdi.

YALOVA - Yalova'da oturan İstanbul eski Belediye Başkanlarından Ahmet İsvan'ın 88 yaşındaki eşi yazar Cumhuriyet Reha İsvan yaşamını yitirdi.
Yalova'nın Çiftlikköy İlçesi'ne bağlı Taşköprü Beldesi'nde eşi Ahmet İsvan ile birlikte yaşayan Reha İsvan, dün gece evinde yaşamını yitirdi. Cumhuriyet Reha İsvan'ın cenazesi 11 Mayıs Cumartesi günü İstanbul Levent Camii'nde öğle namazının ardından Yalova'ya getirilerek Merkez Camii'nde öğle namazını müteakiben Taşköprü Belde Mezarlığı'nda toprağa verilecek. 

REHA İSVAN KİMDİR? 
Çocukluğu Konya, Manisa, Erzurum, Kırklareli'de geçen İsvan, ortaöğrenimini İstanbul'da, yükseköğrenimini Ankara 'da yaptı. Çalışmaya İstanbul'da tarım aletleri satan bir şirkette başladı. İstanbul Çağdaş gazetesinde köşe yazarlığı yaptı. 1968'den bu yana çeşitli dergilerde yazıları yayımlanıyordu. Evli ve üç çocuk annesiydi. İsvan'ın "Gün Olur Devran Döner' adıyla yayımlanmış bir kitabı bulunuyor. Cezaevi anıları Zeynep Oral tarafından "Yankılar" adlı kitapta toplandı. Yalova'da 1950 yılında evlendiği eşi Ahmet İsvan ile birlikte modern tarımın gelişmesi için projeler yürüten ve elma üreticiliği konusunda öncülük eden Reha İsvan, kadınların eğitimi için de yıllarca çaba harcadı. (Süheyla GÖZDERELİLER/DHA)


  http://www.radikal.com.tr/113283111328314

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  METRİSLİ TUTUKLULARIN REHA ABLASI - rezzanbodrum

  12 Eylül'ün 80li yıllarında, Metriz Cezaevi'nde B3 koğuşuna getirildiğinde, farklı örgüt davalarından yargılanan kadın tutukluların hepsinin Reha Ablası olmuştu 'Reha İsvan'. Sayımlarda yetkililerden hep birşeyler talep ederdi. Zarif, zarif, naif naifdi isterken..Hatırladığım kadarı ile, bir keresinde daktilo istemişti..Tabii ki gülüp geçmişlerdi. O da biliyordu verilmeyeceğini elbette. Yani, orada da kendi tarzı ile, hak mücadelesi verirdi. İnsanın saygı ile anılması değil midir aslolan. Güle güle Metris'in Reha Ablası..güle güle..

  Darbecileri bağışladı mı? - Su Cemre Sim

  12 Eylül Hapishanelerinde zulüm görmüş bir aydın,Barış Derneği üyesi,bir öğretmen,bir yazar,bir anne;hepimizin annesi.Kendisini sevgi,saygı,özlemle selamlıyorum.Işıklar içinde yatsın,sevenlerine güç diliyorum.SİZE YAPILANLAR HEPİMİZE YAPILDI,ÜLKEMİZİ EMPERYALİZME VE ONUN UŞAKLARINA BIRAKMAYACAĞIZ.Acınız bize direnç verecek,aydınlığınız yol gösterecek.Güle güle anne....

  İyi şeyler yapmıştı iyi biriydi. - pekmez_2042

  12 Eylülden sonra Barış davasından, göz altına alındığını tutuklandığını yazmamışsınız.Reha İsvan benim belleğimde,Zeynep Oral'ın yazdığı "biyografik/bir ses" kitabıyla kalmıştır. Yıllar geçip giderken çoğu yaşlanmışlarımıza olduğu gibi kenarda kalmış,unutulmuştur. Ve fakat Türkiye'den bir Reha İsvan geçmiştir. Onu ben iyi,barışcı duyarlı biri olarak bilirim. .

  Isiklar icinde yatsin - oronthes

  Reha Isvan'i dusunup Baris Dernegi Davasi'ni hatirlamamak uygun dusmez. Isiklar icinde yatsin..