Yazar Reha İsvan yaşamını yitirdi

Yazar Reha İsvan yaşamını yitirdi
Yazar Reha İsvan yaşamını yitirdi
İstanbul eski Belediye Başkanlarından Ahmet İsvan'ın eşi yazar Cumhuriyet Reha İsvan dün gece evinde yaşamını yitirdi.

YALOVA - Yalova'da oturan İstanbul eski Belediye Başkanlarından Ahmet İsvan'ın 88 yaşındaki eşi yazar Cumhuriyet Reha İsvan yaşamını yitirdi.
Yalova'nın Çiftlikköy İlçesi'ne bağlı Taşköprü Beldesi'nde eşi Ahmet İsvan ile birlikte yaşayan Reha İsvan, dün gece evinde yaşamını yitirdi. Cumhuriyet Reha İsvan'ın cenazesi 11 Mayıs Cumartesi günü İstanbul Levent Camii'nde öğle namazının ardından Yalova'ya getirilerek Merkez Camii'nde öğle namazını müteakiben Taşköprü Belde Mezarlığı'nda toprağa verilecek. 

REHA İSVAN KİMDİR? 
Çocukluğu Konya, Manisa, Erzurum, Kırklareli'de geçen İsvan, ortaöğrenimini İstanbul'da, yükseköğrenimini Ankara 'da yaptı. Çalışmaya İstanbul'da tarım aletleri satan bir şirkette başladı. İstanbul Çağdaş gazetesinde köşe yazarlığı yaptı. 1968'den bu yana çeşitli dergilerde yazıları yayımlanıyordu. Evli ve üç çocuk annesiydi. İsvan'ın "Gün Olur Devran Döner' adıyla yayımlanmış bir kitabı bulunuyor. Cezaevi anıları Zeynep Oral tarafından "Yankılar" adlı kitapta toplandı. Yalova'da 1950 yılında evlendiği eşi Ahmet İsvan ile birlikte modern tarımın gelişmesi için projeler yürüten ve elma üreticiliği konusunda öncülük eden Reha İsvan, kadınların eğitimi için de yıllarca çaba harcadı. (Süheyla GÖZDERELİLER/DHA)