Yazıcıoğlu Ergenekon'un gizli tanığı mıydı?

BBP'li yetkililerin suikast iddialarının ardından şok bir iddia daha gündeme geldi. Helikopter kazasında ölen Muhsin Yazıcıoğlu'nun Ergenekon savcılarına bilgi ve belge sağladığı öne sürüldü. Fethullah Gülen de suikast imasında bulunmuş, "Kurcalamak gerek" demişti


8 gün önce Kahramanmaraş’ta düşen helikopter’de hayatını kaybeden Muhsin Yazıcıoğlu ile ilgili her gün yeni bir iddia ortaya atılıyor. Enkaza 3 gün boyunca ulaşılamaması ve kazadaki bazı şüpheler üzerine BBP’li yetkililer suikast iddiasını ortaya atmış, Fethullah Gülen de suikast imasında bulunmuştu. Kanal D’ye ulaşan bir bilgi ise şok etkisi yarattı. Bu bilgiye göre Muhsin Yazıcıoğlu, Ergenekon savcılarına bilgi veriyordu. İddialara göre Yazıcıoğlu bilgi vermekle kalmamış, çeşitli belgeleri de soruşturma savcılarına iletmişti. Üstelik bu bilgi belge trafiği defalarca tekrarlanmıştı. Savcılar, Muhsin Yazıcıoğlu’nun sık sık ifadesine başvurmuş, bilgi ve belge almıştı. Yani Yazıcıoğlu, bir anlamda Ergenekon’un gizli tanığıydı.

Gülen ‘Kaza şüpheli’ demişti

Fethullah Gülen, ABD’den www.herkul.org sitesine yaptığı açıklamada Orgeneral Eşref Bitlis’in helikopter kazasıyla ölümü ile BBP liderinin ölümü arasında ilişki kurmuştu: “Yazıcıoğlu örnek bir Anadolu insanı. Anadolu insanı belli bir dönemde İslam’a ve Türk dünyasına karşı gelen şer güçlere karşı koydu. Kendisinin başına da dört-beş defa sürpriz trafik kazası gelmiş ve onları atlatmaya çalışmış. Bir yönüyle şüphelenmek lazım. Her şeyi kurcalamak lazım. Bu helikopter nasıldır? Niye böyle bir şeye itildim, neden ille bununla götürülmek istendim?”

Bozok: 4 önemli kuşku

BBP Ankara İl Başkanı Hasan Hüseyin Bozok da dün Habertürk gazetesine yaptığı açıklamada “Helikopterin düşmesi kaza değil suikasttır” diyerek 4 önemli kuşkusunu dile getirmişti:

1-LAPTOPU ÇALINDI: Bozok: “Olaydan önce Yazıcıoğlu’nun, evinin üst katında bulunan diz üstü bilgisayarı çalındı, sonra bahçeye bırakıldı. Genel Başkanla ilgili her türlü bilgiye bu bilgisayardan ulaşıldı.”

2- VALİ NASIL BİLİYOR?: “Kazadan hemen sonra Kayseri Valisi ’Kurtarma ekipleri olay yerine ulaştı. Yazıcıoğlu yaralı, şuuru açık. Hastaneye götürülüyor’dedi. Bu ifade kurtarma çalışmalarını yavaşlattı. O bilgi valiye nereden geldi?”

Yazıcıoğlu’ndan liberal ve sol aydınlara davet

3-İHBAR ALMIŞTIK: “15 gün önce genel başkanımıza suikast ihbarı almıştık, ancak doğrulatamamıştık. ”

4- NASIL ULAŞILAMADI: “Yüksek teknolojiye rağmen enkaz 48 saat sonra bulunabildi. Üstelik köylüler buldu. İlk gün GSM şirketinin verdiği koordinatlara rağmen enkaza ulaşılamadı. 3. gün seyyar baz istasyonu kuruldu. Bu işlem neden ilk gün yapılmadı?”

BBP: Enkaza dokunmayın

Seçimlere üç gün kala hayatını kaybeden BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu’nun helikopter kazasının üzerinde kuşku bulutları oluşmaya başlayınca, BBP Genel Merkezi harekete geçti. Bir basın toplantısı düzenleyen BBP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Şanverdi ulaştırma bakanlığına bağlı bir ekip tarafından kaza kırım raporu hazırlandığını, içişleri bakanlığından enkazın korunması ve kaldırılmaması talebinde bulunduklarını ve talebin kabul edildiğini söyledi.

ABD’den uzman gelecek

“BBP olarak ABD ve Almanya’dan iki uzman heyet getireceğiz” diyen Şanverdi, bu heyetlerin verecekleri raporlardan sonra kazanın nedeni konusunda bilgi vereceklerini anlattı. Uzman ekiplerin hafta içinde geleceğini dile getiren Şanverdi, “Elimizde henüz kaza raporu yok” dedi.

AA’dan 8 gün sonra ‘pardon’

Anadolu Ajansı, BBP lideri Muhsin Yazıcıoğlu ile 5 kişinin yaşamını yitirdiği kaza ile ilgili ilginç iptal haberi geçti. Kahramanmaraş’taki helikopter kazasının duyulması 25 Mart 2009 tarihinde 16:30 sularında medyaya yansımış haber kanalları ve internet siteleri flaş haberlerle kazayı duyurmuştu. Bu sırada AA’nın geçtiği bir haber yüreklere su serpmişti. AA, Kayseri Valisi Mevlüt Bilici’nin “Muhsin Yazıcıoğlu yaralı, şuuru açık” açıklamasını abonelerine geçmişti. Geçen Çarşamba günü geçilen bu haber 8 gün sonra “resmi makamlardan kesin teyidi alınamadan oluşturulduğundan” iptal edildi. (vatan)