Yazıcıoğlu kazasında kulaktan kulağa skandalı!

Yazıcıoğlu kazasında kulaktan kulağa skandalı!
Yazıcıoğlu kazasında kulaktan kulağa skandalı!

Hava elverişli değildi Ulaştırma Bakanlığı, helikopterin düştüğü gün bölgede hava koşullarının görerek uçuşa elverişli olmadığını, pilotin sadece Kahramanmaraş meydanıyla ilgili meteoroljik bilgi aldığını açıkladı.

KAYSERİ -  Helikopter kazası geçiren BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindeki beş kişi henüz kayıpken ‘Bulundular’ haberinin nasıl yayıldığı, aydınlanmaya başladı.
Anadolu Ajansı, Kayseri Valisi Mevlüt Bilici ve Emniyet Müdürü Orhan Özdemir’in art arda yaptığı açıklamalara göre, ‘polis her kafadan bir sesin çıktığı en kritik saatlerde aldığı bir duyumu valiye iletti. Vali bunu kendisini arayan BBP’lilere söyledi. Anadolu Ajansı ise vali kaynaklı bu ‘bilgi’yi teyit etmeden kullandı.’
Yazıcıoğlu ve beraberindekileri taşıyan helikopter, 25 Mart günü düştü. Yaklaşık 1.5 saat sonra Anadolu Ajansı Kayseri Valisi Mevlüt Bilici’nin “Bana gelen bilgilere göre kurtarma ekipleri helikoptere ulaştı. Yazıcıoğlu yaralı ama şuuru açık” dediğini duyurdu. Haber asılsız çıktı. Enkaza ise ancak 70 saat sonunda, köylüler ulaşabildi. Kurtulan olmadı.
‘Yazıcıoğlu sağ’ haberinin kurtarma çalışmalarını yavaşlattığı eleştirisinin ardından basında BBP yöneticilerinin bunu bir suikast göstergesi saydığı yolunda haberler yer aldı.  Anadolu Ajansı, bunun üzerine kazadan ‘tam sekiz gün sonra’ ‘Yazıcıoğlu sağ’ haberini iptal etti: “Haberimiz, resmi makamlardan kesin teyidi alınamadan oluşturulduğundan iptal edilmiştir.”
İki gün sonra da Vali Bilici ‘bilgi’yi polisten aldığını açıkladı. Valilikten yapılan açıklamada “BBP’den Valiliğimizi arayan üst düzey yöneticiler ile telefonla görüşülmüş ve kendileriyle Emniyet’ten gelen teyit edilmemiş ilk bilgiler paylaşılmıştır. Bilgilerin teyide muhtaç olduğu özellikle vurgulanmıştır. Basın kuruluşlarına herhangi bir resmi açıklama yapılması söz konusu değildir” denildi.
Ve bu zincire polis katıldı.  Emniyet Müdürü Orhan Özdemir dün bir bir açıklamayla valiyi doğruladı. Açıklamada teyit edilmemiş ilk bilgilerin ‘amir-memur’ ilişkisi içinde valiye iletildiği belirtildi. İl Emniyeti’nin hassas konularda elde ettiği bilgileri valilikle paylaşmasının zorunluluk olduğu vurgulandı. (dha, Radikal)