Yazıcıoğlu Meclis'ten tekbirlerle uğurlandı, dergâha defnedildi

Yazıcıoğlu Meclis'ten tekbirlerle uğurlandı, dergâha defnedildi
Yazıcıoğlu Meclis'ten tekbirlerle uğurlandı, dergâha defnedildi

Meclis?teki devlet töreninde Furkan Yazıcıoğlu babasının fotoğrafını taşıdı. Kocatepe Camii?nin avlusu dolup taştı. Fotoğraflar: Reuters, Cem Öksüz / aa, Altan Burgucu

Helikopter kazasında ölen BBP?lideri Yazıcıoğlu, Meclis'ten tekbirlerle uğurlanan ilk siyasetçi oldu. Uğurlamaya çeşitli illerden akın akın BBP'li katıldı
Kocatepe'de çok kişinin bayıldığı izdihamdan Erdoğan, Baykal ve Başbuğ da etkilendi. Yazıcıoğlu, Ersoy'un İstiklal Marşı'nı yazdığı Taceddin Dergâhı'na defnedildi

ANKARA - Mitinge giderken helikopter kazasında ölen Bağımsız Sivas Milletvekili ve BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu dün Meclis’te ve Kocatepe Camii’nde düzenlenen törenlerin ardından Mehmet Akif Ersoy’un İstiklal Marşı’nı yazdığı, Taceddin Dergâhı’na defnedildi. Çeşitli illerden Ankara’ya gelen BBP’liler liderlerini tekbirlerle uğurladı.
Cenaze töreni için, sabah erken saatlerden itibaren, Sivas başta olmak üzere çeşitli illerden otobüslerle, otomobillerle ve trenle başkente gelen çok sayıda vatandaş, Kocatepe Camii’ne doğru tekbir getirerek yürüdü. Kalabalık, ellerinde Yazıcıoğlu’nun fotoğraflarının bulunduğu ve altında ‘Üşüyoruz başkan’, ‘Türk milletinin başı sağ olsun, Allah büyüktür’ yazan dövizler ile Türk bayrakları ve parti bayraklarını taşıdı.
Meclis’teki törene Başbakan Tayyip Erdoğan, MHP lideri Devlet Bahçeli, CHP lideri Deniz Baykal, TBMM Başkanı Köksal Toptan,  9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, SP lideri Numan Kurtulmuş ve Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’ın yanı sıra çok sayıda eski ve yeni milletvekili katıldı. Törene DTP lideri Ahmet Türk’ün rahatsızlığı nedeniyle bu partiyi temsilen Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan katıldı. Törende Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Hasan Iğsız, KKTC Başbakan Yardımcısı Turgay Avcı ve eski başbakan Tansu Çiller de yer aldı.
Tören sırasında Yazıcıoğlu’nun resmini oğlu Furkan taşıdı. Anne Fidan Yazıcıoğlu töreni sandalyede oturarak izleyebilirken, Yazıcıoğlu’nun eşi Gülefer Yazıcıoğlu ile çocukları Furkan ve Firuze Yazıcıoğlu da son derece üzgündü. Uğurlamaya, eski milletvekillerinden Muharrem Şemsek tekerlekli sandalyeyle geldi. Şemsek’in yer bulamaması üzerine Bahçeli, yanına çağırarak tekerlekli sandalyeyi tören boyunca önünde tuttu. 

Taziyeleri kabul edemediler
Cenaze töreni sırasında çok sayıda partili Meclis’in etrafında büyük bir kalabalık oluşturdu. Cenazenin tören alanından çıkarılarak araca taşınması sırasında izdiham yaşandı. Cenaze arabasına tutunarak yürümek isteyen partililer ile polis arasında arbede çıktı. Meclis Başkanı Toptan, Yazıcıoğlu’nun eşi Gülefer Yazıcıoğlu ve kayınbiraderi Nevzat Pakdil, izdiham nedeniyle taziyeleri kabul edemeden Meclis Başkanlığı’na geçtiler.
TBMM’deki tören sonunda partililer tekbir getirerek protokolün önüne geçti. Böylece Yazıcıoğlu Meclis’ten tekbir sesleriyle uğurlanan ilk kişi oldu. Tekbir atan kişilere görevlilerin müdahale etmesi, tartışmaya neden oldu. Partililer elleriyle parti işaretlerini yaparak, “Ya Allah bismillah, Allahu ekber”, “Şehitler ölmez, vatan bölünmez” diye bağırdı. 

Düğün mevlidi okutmuştu
Yazıcıoğlu’nun cenaze namazı, 20 yıl önce eşi Güleser Yazıcıoğlu ile evlendiğinde mevlit okuttuğu Kocatepe Camii’nde kılındı. Buradaki törene ayrıca Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Mehmet Ağar ve Korkut Eken de katıldı. Cenaze namazını kıldıran Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, define kadar geçen sürenin ibadet süresi olduğunu belirterek, slogan atılmamasını istedi.
BBP’lilerin cenaze aracına akın etmesi sırasında yaşanan izdihamdan Erdoğan, Baykal ve Başbuğ da etkilendi. Yazıcıoğlu’nun cenazesi daha sonra BBP Genel Merkezi’nin önüne, ardından da trafiğe kapatılan yollardan Taceddin Dergâhı’na götürüldü.
Yazıcıoğlu’nu defnedileceği alanda, görevliler gülsuyu püskürttü. Yazıcıoğlu’nun cenazesi defnedilirken meydana gelen izdiham üzerine, kızı vatandaşlardan sakin olmalarını isteyerek, “Bugün en güzel günümüz olsun” ifadesini kullandı. Defin sırasında dua okuyan müftülük görevlisi, Yazıcıoğlu’ndan bahsederken, ‘şehit olduğunu’ söyleyerek, vatandaşlardan helallik istedi. Yazıcıoğlu’nun Taceddin Dergâhı’na defnedilmesi için gerekli izinler şimdilik alınmadı. Hükümet üyeleri iznin sonra da gelebileceğini belirtirken, yargının özel definler konusunda aykırı kararları olduğuna ancak şu ana dek uygulanmadığına dikkat çekildi.

‘Hemen bulmayı belki de Allah istememiştir...’
Yazıcıoğlu için Meclis Genel Kurulu’nda 1 dakikalık saygı duruşunda bulundu. Saygı duruşu sonunda Meclis Başkanvekili Meral Akşener, İçişleri Bakanı Beşir Atalay ve partilere 10’ar dakika söz verdi. Kazayı makam odasında Meclis Başkanvekili Nevzat Pakdil’den öğrendiğini söyleyen Atalay, ELT sisteminin çalışmamasının müdahalenin geç yapılmasına neden olduğunu belirtti. Yapılan kurtarma çalışmasıyla ilgili bilgi veren Muhalefet milletvekilleri ise kazaya müdahalenin geç kaldığını belirterek, yapılan çalışmaları eleştirdi. MHP’li Mehmet Ekici, Bakan Atalay’ın kazayı Pakdil’den öğrenmesinin yapılan hataların başında geldiğini söyledi. AKP’li Selami Uzun’un “Kar ve fırtınayı üzerimizden eksik etmeyen Yüce Allah belki de zamanında bulmamızı istemedi” sözleri dikkat çekti.
TBMM genel kurul salonunda, Yazıcıoğlu’nun oturduğu sırada ise karanfiller ve fotoğrafı yer aldı.
İçişleri Bakanı Atalay, Genel Kurul’a gelişinde bir gazetecinin helikopter kazasıyla ilgili, “Sabotaj yapıldığı iddiaları da var, araştırılacak mı?” sorusuna, “O bölümü de araştırıyoruz” yanıtını verdi. (Radikal)