'Yazıcıoğlu sağ' haberi iptal edildi!

'Yazıcıoğlu sağ' haberi iptal edildi!
'Yazıcıoğlu sağ' haberi iptal edildi!

Sikorsky hatırası Kahramanmaraş?ın Göksun ilçesindeki helikopterlerin çoğu, kayıpların bulunmasıyla bölgeyi terk etti. Kontrol ve nöbet amacıyla bırakılan Sikorsky ise halkın ilgi odağı. Helikopterin önünde hatıra fotoğrafı çektiren vatandaşlar, ?Bu helikopterleri daha önce hiç görmemiştik. Havada küçük görünüyorlar. Ama tahmin ettiğimizden çok büyük. Ancak keşke bu kaza yaşanmasaydı ve hiç görmeseydik? dedi. FOTOĞRAF: ÖZKAN ÖZKAN / DHA

ANKARA - BBP lideri Muhsin Yazıcıoğlu’nun bulunduğu helikopter düştükten 1.5 saat sonra saat 17.40’ta “Kayseri Valisi Mevlüt Bilici, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu’na ulaşıldığını bildirdi” haberi geçen Anadolu Ajansı, BBP yöneticilerinin “suikast göstergelerinden biri” olarak saydığı bu haberini sekiz gün sonra iptal etti.
Anadolu Ajansı, 25 mart günü, helikopter düştükten 1.5 saat sonra geçtiği haberde Kayseri Valisi Bilici’nin AA muhabirine “Bana gelen bilgilere göre, kurtarma ekipleri olay yerine ulaştı. Muhsin Yazıcıoğlu yaralı, şuuru açık. Arkadaşlar kendisini hastaneye ulaştıracaklar” dediğini aktardı.
Kazadan sekiz gün sonra, ajanstan dün saat 11.47’de geçen ‘iptal’ haberinde ise  şöyle denildi: “-Yazıcıoğlu’nu taşıyan helikopterin düşmesi -Kayseri Valisi Bilici: Muhsin Yazıcıoğlu yaralı, şuuru açık, henüz hastaneye kaldırılmadı” başlığıyla yayımlanan haberimiz, resmi makamlardan kesin teyidi alınamadan oluşturulduğundan iptal edilmiştir. Saygılarımızla.”
AA’nın bu haberi sekiz gün sonra iptal etmesinin dün bir gazetede yayımlanan “Suikast mı” haberinden kaynaklandığı öğrenildi. Haberde, BBP Ankara İl Başkanı Hasan Hüseyin Bozok, Yazıcıoğlu’nun suikasta Kurban gitmiş olabileceğini öne sürerek Kayseri Valisinin açıklamasıyla kurtarma çalışmalarının yavaşladığı yorumunu yaptı. 

Vali mi, ‘sahte vali’ mi?

Kazanın olduğu gün kafaları karıştıran demecin Vali Bilici tarafından değil, kendini vali olarak tanıtan biri tarafından verildiği ileri sürülmüştü. Radikal, konuyla ilgili bilgi almak için sekiz gün boyunca Vali Bilici’ye ulaşmaya çalıştı, ama herhangi yanıt alamadı.
AA dün ‘iptal’ haberinden altı dakika önce ‘sabotaj iddiası’ ile ilgili bir haber geçti. AA’ya konuşan eski BBP Genel Başkan Yardımcısı Ökkeş Şendiller, “Önce Yerköy’e düştüğü söylendi. Ardından Çardak’a düştüğü belirtildi. Sanki bir yerden düğmeye basılmış gibi” diye konuştu.  Şendiller’den önce, Fethullah Gülen de www.herkul.org sitesindeki söyleşisinde Yazıcıoğlu’nun ‘örnek bir Anadolu insanı’ olduğunu, ‘Anadolu insanının belli bir dönemde İslam’a ve Türk dünyasına karşı gelen şer güçlere karşı koyduğunu’ anlatıp “Kendisinin başına da dört-beş defa sürpriz trafik kazası gelmiş. Bir yönüyle şüphelenmek lazım. Her şeyi kurcalamak lazım” demişti. 

‘Enkaza dokunmayın’

BBP’de dün konuyla ilgili bir basın toplantısı düzenlendi. Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Şanverdi, enkazın kaldırılmaması için İçişleri Bakanlığı’ndan talepte bulunduklarını, bu talebin olumlu karşılandığını, BBP olarak ABD ve Almanya’dan iki uzman heyet getireceklerini açıkladı. (Radikal)