Yazıcıoğlu ve dört arkadaşı bulundu, muhabir aranıyor

Yazıcıoğlu ve dört arkadaşı bulundu, muhabir aranıyor
Yazıcıoğlu ve dört arkadaşı bulundu, muhabir aranıyor

Yazıcıoğlu?nun cenazesini dün ağabeyi teşhis etti. Kazadan sonra 112?yi arayan İsmail Güneş?in aranmasına devam edilecek. BBP?liler ise üzgün ve öfkeliydi. FOTOĞRAF: CEM ÖZDEL / AA, AHMET CANER BAYSAL / AA

Helikopter kazasında cenaze sayısı bilmecesi dün de sürdü. Yazıcıoğlu ve dört kişinin cenazesi indirilirken daha önce öldüğü açıklanan İHA?muhabiri Güneş'in arandığını Bakan açıkladı

ANKARA - Çarşamba günü Kahramanmaraş Çağlayancerit’ten Yozgat Yerköy’deki mitinge giderken düşen helikopterde hayatını kaybeden BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindekilerden Yazıcıoğlu dahil beşinin cenazesi kazadan 70 saat sonra, kaza mahallinden alınabildi. Kazanın ardından cep telefonuyla 112 acil servise ulaşmayı başaran gazeteci İsmail Güneş ise ‘kayıp’. Güneş Radikal’in baskıya girdiği saatlerde henüz bulunamamıştı.
Kazadan 47 saat sonra ulaşılan enkazının bulunduğu bölgedeki olumsuz hava şartları önceki gece ve dün öğle saatlerine kadar devam etti. Aralıksız kar yağışı ve dondurucu soğuk bölgeye giden Özel Kuvvetler Komutanlığı’ndan binbaşı komutasındaki 100 asker ve 100 sivil savunma personelini zorladı.
Kızılöz Köyü’nde çalışmaları koordine eden İçişleri Bakanı Atalay’ın verdiği bilgiye göre; enkazın bulunduğu bölgeye araçlarla gitmek mümkün olmadı. Yaklaşık 15 kilometrelik mesafe, hızını hiç düşürmeyen tipide yürünerek aşılmaya çalışıldı. Muhsin Yazıcıoğlu’nun eşi Gülefer ve kızı Firuze’nin acı bekleyişi de, İçişleri Bakanı Atalay, TBMM Başkanvekili Nevzat Pakdil, Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal ile birlikte Kızılöz Köyü’nde sürdü.
Helikopter enkazını bulan 17 kişilik ekipte yer alan koruculardan Mustafa Gök adlı korucunun diz altında donma belirtileri gözlenince hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı. Gök’ün durumunun ağır olmadığı belirtildi. 

Cenaze sayısı bilmecesi
Dün sabah saatlerinde Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanlığı’na ait Sikorsky tipi iki helikopter, uzman dağcı ekibini alarak enkazın bulunduğu Keş Dağı’nın Kanlıçukur kesimine doğru hareket etti. Saat 11.10’da enkaz bölgesine ulaşan helikopterlerin inişi sırasında pilotun kontrolü kaybetmesi üzerine sert bir iniş yaptı ve kara saplandı. İki pilot ile dağcılardan yaralanan olmadı.
Olumsuz hava şartları nedeniyle zor şartlar altında helikopterin enkazına ancak dün öğleden önce ulaşan Genelkurmay’a bağlı Doğal Afetler Arama Kurtarma timleri, Yazıcıoğlu ve  beraberindeki dört kazazedeyi enkazdan çıkardı. Muhsin Yazıcıoğlu’nun ağabeyi Yusuf Yazıcıoğlu helikopterle enkazın bulunduğu yere götürüldü. Yusuf Yazıcıoğlu’nun, cenazeyi teşhis etmesinin ardından Muhsin Yazıcıoğlu’nun cenazesi önce eşi ve kızının beklediği Kızılöz Köyü’ne oradan da Kahramanmaraş Devlet Hastanesi morguna nakledildi.
BBP’deki umutla bekleyen parti yöneticileri gelen haberle adeta yıkıldı. BBP Genel Sekreteri Yalçın Topçu, dün saat 14.15’te yaptığı açıklamada, Yazıcıoğlu ve beraberindekilerin yaşamını yitirdiğinin kesinleştiğini kaydetti. Bu haberle birlikte Yazıcıoğlu’nun annesi Fidan Yazıcıoğlu’nun evini taziye ziyaretine gelenler doldurdu. 

Törenle uğurlanacak
BBP’nin Ankara’daki genel merkez binası başta Cumhurbaşkanı Abdullah Gül olmak üzere çok sayıda siyasetçinin akınına uğradı. Taziye ziyaretinde bulunan Gül ziyaretten sonra şöyle konuştu: “Bir mucize olur mu diye bir beklenti vardı ama ne yazık ki teyit edildi. Üzüntümüz çok büyük. ”
TBMM Başkanı Köksal Toptan, başsağlığı ziyareti sonrasında “Canımız Muhsin Yazıcıoğlu için şanına yakışır bir cenaze töreni yapacağız” dedi. 
  İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Kahramanmaraş’ın Göksun ilçesinde yaptığı  basın açıklamasında, kaza sonrası arama kurtarma çalışmalarında gerekli hassasiyetin gösterilemediği yönündeki iddiaları reddetti. Atalay, şöyle konuştu:?Gece şartlarında ilk anda istediğimiz şekilde koordinasyon olmayabilir. İstediğimiz koordinatlarda çalışamadık. Arama yapılan koordinatlar tabii daha çok telefon konuşmasına bağlı belirlemeye dayandı. Bulunan yer de o koordinatlardadır. Helikopterden sinyal verilememesi işimizi zorlaştırdı. Arama çalışmaları cep telefonundan alınan sinyaller doğrultusunda yapıldı.”

‘Kesinlikle düşme’
Atalay, helikopterin düşmesiyle ilgili olarak, “Helikopterin enkazını görenler ve tespit yapanların verdiği bilgiye göre, olay kesinlikle düşme” dedi.
İçişleri Bakanı Atalay, helikopter kazasının ardından bulunan cesetlerin BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve Mustafa Kaya İstektepe ile BBP Sivas İl Başkanı Erhan Üstündağ, İl Başkan Yardımcısı Yüksel Yancı ile BBP Sivas belediye meclisi üyesi adayı Murat Çetinkaya olduğunu açıkladı.
Atalay helikopterinin düştüğü alanda İHA muhabiri İsmail Güneş’in bulunamadığını açıkladı ve arama çalışmalarının sürdüğünü ifade etti. Güneş’in cesedinin bulunmadığının açıklanması ailesini yeniden umutlandırdı. Eşi Yasemin Güneş, “Hayırlı bir haber bekliyorum” dedi.  Daha önce Güneş’in öldüğü açıklanmış, hatta ailesine taziye ziyaretleri yapılmıştı. 
Başbakan Erdoğan’da akşam saatlerinde konuyla ilgili partisinin İstanbul İl Başkanlığı’nda bir açıklama yaptı.
Tüm insanüstü gayretlere rağmen arama kurtarma çalışmalarının arzu edilen neticeye ulaşılamadığını ifade eden Erdoğan, şunları söyledi: “Varsa ihmal ve eksikliklerin ayrıntılı olarak araştırılması için ayrıca talimat verdik. Ayrıca devletimizin bu çeşit olabilecek olaylarda imkân ve kabiliyetlerinin artırılması varsa ilave tedbirlerin artırılması alınması maksadıyla bir Meclis araştırması yapılmasına karar verdik. Bu konuda milletvekillerimizce hazırlanan Meclis Araştırma Önergesi’ni bu pazartesi günü Meclisimize sunacağız.”

Erdoğan medyaya kızdı ama...
Güneş’in bulunması için çalışmaların aralıksız devam edeceğini ifade eden Erdoğan medyanın kazazedelerin ailelerinin ve BBP camiasının acılarına yeterli duyarlılığı göstermediğini savunarak sert bir şekilde eleştirdi. Oysa BBP’liler Yazıcıoğlu’nun öldüğünü ‘resmi bilgi gelmediği’ gerekçesiyle inanmak istemediği bir akşam önce NTV’de katıldığı programda Başbakan Erdoğan “Şu anda siyasetteki arkadaşımız Muhsin beye ve yanındaki arkadaşlara bu noktada rahmet diliyorum” demişti.
Öte yandan BBP’li yöneticiler dün  cenaze törenlerinin 31 Mart salı günü yapılacağını söyledi.
Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürü Mehmet Çağlar uçuş güzergahındaki hava durumuna ilişkin kendilerinden bilgi istendiğine dair kayıt bulunmadığını bildirdi. Çağlar “Uçuşlarda, meteorolojinin görüşüne başvurulması hayati önem arzediyor. Bu tip uçuşlarının koordinasyonunu Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü yapıyor. Pilot bir başka hava tahmini yapan internet sitesinden bilgi almış olabilir” dedi. (Radikal)?