Yazıcıoğlu ve üç BBP'linin Cenazeleri Ankara'da

Kahramanmaraş'ın Göksun İlçesi'nde dağlık kesime düşen helikopterin enkazından 47 saat sonra çıkarılan BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve 3 partilinin cenazesi bu sabah saat 09.15'de Kahramanmaraş'tan uçakla Ankara'ya gönderildi


Bünyamin YIL- Mustafa ŞİRİN- Ali GÜLERYÜZ- Ahmet ÖZMEN/ KAHRAMANMARAŞ

Aynı kazada yaşamını yitiren helikopterin pilotu Kaya İstektepe’nin cenazesi dün akşam ailesi tarafından alınarak İstanbul'a götürülmüştü. Helikopterde bulunan 6 kmişiden İhlas Haber Ajansı Sivas muhabiri İsmail Güneş'i arama çalışmaları ise sürüyor.
Çarşamba günü Kahramanmaraş'ın Çağlayancerit İlçesi'nde partisinin düzenlediği mitingden sonra Yozgat’ın Yerköy İlçesi’ndeki mitinge gitmek üzere havalanan Muhsin Yazıcıoğlu'nun bindiği helikopter Göksun İlçesi yakınlarında 2 bin 500 metre yükseklikdeki Keş Dağı’nda düşmüş, önceki gün köylüler tarafından bulunan enkaza ekipler dün ulaşmıştı. Enkazı bulan köylülerin de yardımıyla sürdürülen çalışmalar sonunda 4 kişinin cenazesine ulaşılmış, en son, kazadan 70 saat sonra, helikoptere 5 metre uzaklıkta üzeri karla kaplı halde BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu’nun cesedi bulundu.
Aynı helikopterde bulunan ve kazayı cep telefonuyla 112 Acil Servis'i arayarak haber veren İHA Muhabiri İsmail Güneş’i arama çalışmaları sürerken, dün enkaz bölgesinden alınıp, Kahramanmaraş’a getirilen Muhsin Yazıcıoğlu, BBP Sivas İl Başkanı Erhan Üstündağ, BBP Sivas İl Başkan Yardımcısı Yüksel Yancı, BBP Sivas Belediye Meclis Üyesi Adayı Murat Çetinkaya’nın cenazeleri sabah saat 07.50’de Kahramanmaraş Devlet Hastanesi Morgu’ndan alındı.
Bayrağa sarılı tabutlar morgdan omuzlar üzerinde çıkartılarak ambulansa konuldu. Yazıcıoğlu’nun tabutunu ise BBP Genel Başkan Yardımcısı Hakkı Öznur ile partililer tekbir getirerek taşıdı. Cenazeler daha sonra Ankara’ya götürülmek üzere polis eskortu eşliğinde ambulansla havalimanına götürüldü. Cenazelerin nakli sırasında BBP’lilerle, ‘Alperenler’ olarak adlandırılan partili gençler de konvoy yaptı. Polis de geniş güvenlik önlemi aldı. Cenazeler, özel harekat polisleri tarafından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla dün tahsis edilen THY’ye ait Boeing 737-400 tipi Efes adlı uçağın kargosuna konuldu.
Cenazelerin uçağa koulmasından kısa süre sonra Yazıcıoğlu’nun eşi Gülefer, kızı Firuze ve oğlu Furkan, kardeşi Yusuf Yazıcıoğlu, BBP Genel Başkanı’nın kayınbiraderi olan TBMM Başkanvekili Nevzat Pakdil ile birlikte havalimanına geldi. Havalimanında da gözyaşları sel oldu. Ağlayan bir kadın, “Devlet nasıl ulaşamadı?” diyerek feryat etti.
Bu arada, Özel Hayat Hastanesi’nde bulunan pilot Kaya İstektepe’nin cenazesi ise dün akşam yakınları tarafından özel bir uçakla alınıp İstanbul’a götürüldü.
Yazıcıoğlu’nun ailesi ve yakınlarının da binmesinin ardından THY uçağı Ankara’ya gitmek üzere saat 09.15 ’de havalandı. (dha)