Yazıcıoğlu yakanları değil yakılanları suçladı

Sivas olaylarının 14. yılında, siyasilerden de mesajlar gelirken, BBP lideri Muhsin Yazıcıoğlu, yakılan 35 kişiyi de katliamın sorumluları arasında saydı. Sivas bağımsız milletvekili adayı olan Yazıcıoğlu, 1993'te Çorum ve Kahramanmaraş valilerinin izin vermediği...

ANKARA - Sivas olaylarının 14. yılında, siyasilerden de mesajlar gelirken, BBP lideri Muhsin Yazıcıoğlu, yakılan 35 kişiyi de katliamın sorumluları arasında saydı. Sivas bağımsız milletvekili adayı olan Yazıcıoğlu, 1993'te Çorum ve Kahramanmaraş valilerinin izin vermediği şenliklere Sivas Valisi'nin izin vermesini eleştirdi. Yazıcıoğlu, "Bu olayın sorumluları Sivas'a gidip bu provokasyonu yapanlar, orada bu olaylara sebep olanlar ve başta hükümet olmak üzere, İçişleri Bakanı ve o dönemin Sivas Valisidir" dedi.
Diğer siyasi mesajlar da şöyle:
DSP Genel Başkanı Zeki Sezer: Madımak yangını Türkiye'nin tarihine kara bir leke olarak geçti. Almanya'da Solingen'de evi yakılan Türkler'in o evi şimdi Alman Hükümeti tarafından müze haline getirildi. Aynı şeyi Madımak için gerçekleştirmek durumundayız.
AKP Milletvekili adayı Ertuğrul Günay: Herkesin gözü önünde saatler süren bu katliamı görevliler, yetkililer, etkililer anlaşılmaz bir aymazlıkla sadece seyrettiler. Bunların arasında bugün hala ülkemize sözde akıl vermeye çalışanlar da var. Bu acımasız tuzakları unutmayacağız.
CHP Genel Sekreter Yardımcısı Algan Hacaloğlu: AKP iktidarı, çıkardığı eve dönüş yasasıyla Hizbullahçılarla beraber Sivas katliamı sorumlularının da serbest kalmasına olanak tanıyarak toplum vicdanını sızlatmıştır.