Yazıcıoğlu'nu 3 bin kişi 11 helikopter arıyor

Yazıcıoğlu'nu 3 bin kişi 11 helikopter arıyor
Yazıcıoğlu'nu 3 bin kişi 11 helikopter arıyor
Helikopteri düşen aralarında BBP lideri Muhsin Yazıcıoğlu'nun da bulunduğu 6 kişiye ulaşılamadı


Ahmet KAYA- Oktay ENSARİ- Bünyamin YIL- M.Nuri ŞİRİN- Hasan GÖÇER- Demet ÖZTÜRK- Mehmet BULUT- Mustafa ATAŞ- İskender ZENGİN- Ali GÜZERYÜZ/GÖKSUN (Kahramanmaraş)

Kahramanmaraş’ın Çağlayancerit İlçesi’nde partisinin düzenlediği mitingin ardından Yozgat’ın Yerköy İlçesi’ndeki mitinge giderken helikopteri düşen Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve 5 kişiyi arama çalışmalarından henüz sonuç alınamadı. Kazanın olmasının ardından 24 saat geçmesine karşın sonuç alınamaması umutları azaltıyor. 
Yazıcıoğlu ve yanındakilerin kurtarılması umutları giderek tükenirken, partililer bölgeye gelen İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın içinde bulunduğu cipin önünü otomobille keserek eylem yaptı. Dün olayın duyulmasından hemen sonra başlatılan ve sabaha karşı saat 04.00’da ara verilen arama kurtarma çalışmasına saat 05.30’da yeniden başlandı. Cep telefonu sinyali alınan Kaman Dağı’nda 5 ayrı noktada arama- tarama sürüyor. Arama ekipleri de donma tehlikesi geçirdi.
Çağlayancerit'ten dün saat 14.42’de havalanan Muhsin Yazıcıoğlu ile yanındaki BBP Sivas İl Başkanı Erhan Üstündağ, Başkan Yardımcısı Yüksel Yancı, Sivas Belediye Meclisig üye adayı Murat Çetinkaya ile İHA muhabiri İsmail Güneş bulunduğu Kaptan Pilot Kaya İstektepe yönetimindeki Med Air’den kiraladığı TC-HEK tescil işaretli ‘Bell Long Ranger 206L-4’ tipi helikopterle bir süre sonra irtibat kesildi. Saat 16.10’da helikopterde bulunan İHA muhabiri Güneş’in ajansın merkezini cep telefonuyla arayarak “Helikopterimiz düştü. Benden başka herkes öldü, ben de ölüyorum” dedikten sonra helikopter ile irtibat kesildi.
Helikopterin Göksun İlçesi'nde dağlık kesime düştüğü belirlenince jandarma ve sağlık ekipleri ile gönüllüler arama kurtarma çalışmasına başladı. Göksun İlçesi’nin Kanlıkavak Beldesi’ne bağlı Hacıömer Köyü’nden başlayan arama kurtarma çalışmasını cep telefonundan alınan sinyallerin takibiyle Berit Dağı’nın Sisne Köyü’ne gece de Kurucaova Köyü ve Kaman Dağı eteğine kaydırıldı. Kar kalınlığının 2 metreye yaklaştığı bölgede Jandarma, Sivil Savunma, Orman Bölge Müdürlüğü, korucular, arama kurtarma ekipleri ile gönüllülerin oluşturduğu yaklaşık 1000 kişi, bölgeyi didik didik etti. Kar ve tipinin etkili olduğu, hava sıcaklığının sıfırın altında 15 dereceye kadar düştüğü bölgede, çığ tehlikesi altında sürdürülen arama kurtarma çalışması saat 04.00’e kadar büyük güçlükle sürdürüldü.

22 KİŞİ DONMA TEHLİKESİ ATLATTI
Tüm çabalara karşın düşen helikopter ve içindekilerin izine rastlanamazken, arama kurtarma çalışmalarında kısa süre ara verildi. Bu sırada ulaşımın güçlükle yapıldığı bölgeye sevk edilen 2 dozer, sinyallerin yoğun olarak alındığı Kurucaova Köyü ile Kaman Dağı arasında yol açma çalışması yaptı.
Bu sırada arama kurtarma ekiplerinde yer alan bir grubun Delikkaya Mevkii’nde donma tehlikesi geçirdiği haberi ulaştı. Gönüllü köylüler olduğu belirtilen 22 kişi bölgeye sevk edilen diğer ekipler tarafından sabah karşı saat 06.00 sıralarında bulunup kurtarıldı. Bu gruptakilerden dizlerine kadar donan 5 köylü dağdan indirilip ambulansla Göksun Devlet Hastanesi’ne götürülerek tedaviye alındı.

BAKAN PROTESTO EDİLDİ
Bu sırada Göksun Jandarma Komutanlığı’nda değerlendirme yapan İçişleri Bakanı Beşir Atalay ile Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal da sabah aynı saatlerde Kurucaova Köyü’ne geldi.
Saatler geçmesine karşın düşen helikoptere ve Genel Başkanları Muhsin Yazıcıoğlu ile içindeki partililere ulaşılamamasına tepki gösteren bir grup BBP'li, Bakan Atalay'ın bulunduğu cipin önü kesip, tepki gösterdi. ‘Başbuğ Muhsin bulunsun’, ‘Hepimizin Muhsin’in askerleriyiz’, ‘Vur de vuralım, öl de ölelim’, ‘Muhsin nerede hesap verin’ sloganları atan öfkeli BBP'liler eylem yaptı.
Bakan Atalay'ın bindiği Kahramanmaraş Valiliği’ne ait cip kalabalığı yarmaya çalışırken başka bir otomobil de cipin önüne kesti. Bunun üzerine sivil polis, jandarma ve korucular ile partililer arasında sert tartışmalar oldu. Çıkan arbedede 1 kişi bayıldı. Muhsin Yazıcıoğlu’nun ağabeyi Yusuf Yazıcıoğlu araya girerek partilileri yatıştırdı. Bunun üzerine yol açıldı, Bakan da arama kurtarma çalışmalarını takip etmek için Göksun İlçesi'ne döndü.

05.30’DA TEKRAR BAŞLADI
Saat 04.00 sıralarında arama kurtarma çalışmalarına ara veren ekipler de günün ilk ışıklarıyla birlikte saat 05.30 sıralarında tekrar arama kurtarma çalışmasına başlatıldı.
Ekipler, gece dozer tarafından açılan yoldan Kaman Dağı’na doğru hareket etti. Özel harekat polisleri, korucular, jandarma, AKUT’un Gaziantep birimi ile bazı partililer de Kurucaova Köyü’nden cep telefonu sinyallerinin güçlü bir şekilde alındığı Kaman Dağı’na doğru arama çalışmalarını sürdürdü.
Kar yağışı ile birlikte sisin hakim olduğu Kaman Dağı’nda 5 ayrı nokta arama tarama çalışması yoğunlaştırıldı. İçişleri Bakanı Beşir Atalay, 7’si Emniyet Genel Müdürlüğü’ne, 4’ü de Genelkurmay Başkanlığı’ndan görevlendirilen 11 helikopterin havadan arama kurtarma çalışmasına sabahın ilk ışıklarıyla birlikte başladığını söyledi. Göksun'da arama- kurtarma çalışmalarına karadan da asker sivil yaklaşık 3 bin kişinin katıldığı belirtildi.(dha)


  http://www.radikal.com.tr/92807292807219

  YORUMLAR
  (19 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Dev aynasında gördüğümüz görüntümüzün aslı..... - M.Yakut

  Öncelikle kazazedelerin olumsuz koşullarda yaşam sürdürebilme gayretlerini kullanarak yaşamlarını devam etirmekte olduklarını düşünmek, kazanın enkazı ve kazadan etkilenenler bulunanadek ne kadar zaman gecerse geçsin yaşıyor olduklarına inanmamız gerektiğni düşünmekteyim. Umarım Sn.Yzacıoğlu ve beraberindekiler bir an önce yaşıyor olarak bulunurlar. Bununla birlikte,"bölgesinin devi", "süper güç" "demokrasi yolunda aydılığa ilerleyen", vs. vs. gibi boş laflar ile uyutulduğuğumuz ülkemizin bu olayla bir kez daha gerçekte nerede olduğunu görmüş olduk. Bu ve bunungibi olguların çok sık yaşandığı, sonuçları çok üzücü olan bu olgulardan ders alınmayarak her zaman olayların "Allaha" havale edildiği, Allahın verdiği beyni, hafızayı ve zekayı kullanma gereği duyup bu tür olaylar sonucu nesıl harekt edilmesi gerektiğini belirleyen plan ve programların yapılmadığı, yapılsada uygyulanmadığı insan hayatının en ucuz olduğunun defalarca kanıtlandığı ülkemizde daha uzunca bir süre bu tür olaylardan en az hasarla cıkabileceğimizi sanmıyorum. Geçmişimizde hiç yoluna kaybettiğimiz ama kayıplarına neden olan olayların küçük önlemlerle durdurulabileceğı gerceğünün kabulu yerine, olguyu ve olgu sonucunu "Allahn takdiri ilahisi" olarak değerlendirip kendimizi eleştirmememiz nedeniyşe bu tür üzücüolayları dha uzunca süre göreceğimize inaniyorum.Umarım sayın Yazıcıoğlu ve arkadaşları sağ olarak bulunur ve belkide bu "musibet" sonrası kendisi ve takımı bu tür önlenebilecek olayları "Allaha" havale etmeden önce İnsan olarak üzerimize düşen sorumlulukları yapmamız gerektiğinin altını cizen bir düşünce yapısı- poıtıkanın savunucu ve takipçisi olur.

  O kadar kolay değil - Ekonak

  CSI, 24 gibi dizilerin kafamızda yarattığı bir teknoloji efsanesi var. Arazit çıkınca bunlar yalan oluyor. Steve Fossett, Amerika'lı ultra-multi-millyarder. Adam dünyayı balonla tek atımda dolaştı. Uçakla yakıt almadan tek atımda dolaştı. Galiba yelkenle de rekorlar kırdı. Fakat uçağı Amerika sınırları içinde düşmesine rağmen cesedi 1-2 gün değil, tam bir yıl sonra bulundu!

  Aciz ama "isini bilen" hukumet - onur_kahrmn

  Dun gazetenin kosesinde krizde devletin basinda, isini bilen hukumet var yaziyordu, bize guvenin biz isimizi biliyoruz, iyi yapiyoruz vs. Dusen bir helikopterin yerini saptamak bu kadar zor olabilir mi, ustelik yaralilardan birisi cep telefonuyla acili aramisken, buradan tek cikacak sonuc devletin, su anki hukumetin teknolojik olanaklari ne kadar "isini bilerek" kullandigi.

  TC devletinin buyuk bir ayibi - humanist82

  Bu olayi baska hic bir sekilde aciklayamiyorum.

  Sıkışmış bir alanda arama yerine... - Allah'ın Kulu

  Uçuş güzergahı boyunca, Engizek Dağından itibaren Koç Dağını takiben, Berit dağı ve arasındaki ormanlık vadiler, İçme'nin kuzeyinden Atlıkdağı ardından Keş Dağına doğru planlı arama yapılmalı. Dağdaki doruk ve sırtlardaki ardıç ağaçlarına takılmış olabilirler. Anlaşılan herkes Tekir civarında yola yakın alanda gezip duruyor.

  hepimiz aynı milletiz - sarpbengu

  Fikri ne olursa olsun demokrasimizin önemli bir çiçeği helikopterin "trışkalığı" nedeniyle incinmemeli.Kötü niyetle yapılmadı elbet, ama başkanlarımızı,demokrasi arılarımızı iyi helikopterle uçurmak gerekli değil mi?Acil telefonları tek hat olmalı değıil mi,baz istasyonları devlet yardımıyla artırılmalı değil mi,Halkın sevgisini paylaşan hükümetler başta olmalı artık değil mi.?Kendi jetlerinde uçanlar komşularını tek pervaneye bırakmamalı .

  Herşeyimiz bir kez daha ortada... - yorum67

  Türkiye'de profesyonelce yapılan şeyler o kadar az ki...112 görevlisi kazazede ile konuşuyor.Daha doğrusu ne konuştuğunu bile bilmiyor ve cırcır böceği gibi ötüp duruyor...20 dakikalık bir konuşmadan helikopterin yeri saptanamıyor.Askeri birlikler her zaman olduğu gibi arama konusunda başarısızlar.Geçmişte Kartalkaya'da kaybolan Amerikalı yarbay ve oğlu,yakın zamanda Uludağ'da kaybolan genç örneklerinde de gördük.PKK ile mücadeledeki zayıflıkların nedeni de şimdi çok açıkça görülebiliyor.Özetle teknolojinin etkin kullanımı ve profesyonellik bizim çok uzağımızda...