Yazıcıoğlu'nun cesedini ağabeyi teşhis etti

Yazıcıoğlu'nun cesedini ağabeyi teşhis etti
Yazıcıoğlu'nun cesedini ağabeyi teşhis etti
BBP lideri Yazıcıoğlu ve 5 kişinin bulunduğu helikopterin enkazına zorlu mücadele sonrasında ulaşıldıKAHRAMANMARAŞ - Göksun İlçesi’nde düştükten 47 saat sonra bulunan BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve diğer 5 kişinin bulunduğu helikopterin enkazına, yeri belli olmasına rağmen olumsuz hava koşulları nedeniyle görevlilerin ulaşması da büyük sorun oldu. Dünden bu yana ulaşılamayan enkaz bölgesine giden görevlilere dün enkazı bulan bulan köylüler kılavuzluk yaptı. Genelkurmay, Doğal Afetler Arama ve Kurtarma (DAK) timleri helikopterle indirilerek, enkaz bölgesinde tahliye işlemi başlattı.BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindekileri taşıyan helikopterin enkazının bulunduğu bölgede ulaşılan cesetler,  helikopterle kahramanmaraş'a getirildi. Yazıcıoğlu'nun cesedi ağabeyi tarafından teşhis edildi.

 

ATALAY: İHA MUHABİRİ ARANIYOR

 

 

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, helikopter kazasında ölen BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve 4 kişinin cenazelerinin, Kahramanmaraş Devlet Hastanesindeki otopsilerin tamamlanmasının ardından ailelerinin de istemesi halinde Ankara’ya gönderileceğini açıkladı. Atalay, helikopterde bulunan 6. kişi olan İHA muhabiri İsmail Güneş'in ise aranmasına devam edildiğini bildirdi.

İçişleri Bakanı Atalay, iki gündür bulunduğu Kahramanmaraş’ın Göksun ilçesinde basın toplantısı düzenledi. Sözlerine "Muhsin Yazıcıoğlu benim de şahsen eski yıllardan beri tanıdığım, bakanlığım döneminde de parlamenter olarak sık sık görüştüğüm arkadaşımdı. Bu konuda acımız çok büyük" diye başlayan Atalay, bugün saat 14.30 itibarıyla helikopter kazasında hayatını kaybeden 5 kişinin cesedine ulaşıldığını ifade etti. Bir kişinin cesedinin ise bulunamadığını ve arama çalışmalarının devam ettiğini belirten Bakan Atalay, şunları söyledi: "Helikopterde 6 kişi vardı. Biliyorsunuz bunlardan biri pilottu, 5’i yolcuydu. Şu anda 5 ceset üzerinde Kahramanmaraş Adli Tıp’ta kimlik belirlemesi ve diğer çalışmalar yapılıyor. Bu nedenle kimliklerle ilgili açıklama yapmayacağım. Biliyorsunuz son olarak Yazıcıoğlu’nun cenazesi bulundu. Cenazeleri ambulansla göndereceğimizi açıklamıştık, ancak gecikmemesi için helikopterle gönderdik. Ayrıca rahmetlinin eşi ve kızı ile Meclis Başkanvekilimiz buradaydı. Onları da ayrı bir helikopterle gönderdik."

Kahramanmaraş’ta THY’ye ait bir uçağı beklettiklerini ifade eden Beşir Atalay, "Kimlik tespiti ve otopsi işlemleri biter ve aileler de isterse bugün Ankara’ya göndereceğiz, aksi halde yarın göndereceğiz. Bu süreci bekliyoruz" dedi.
GECE BOYUNCA ÇALIŞMA


Geçen çarşamba günü Çağlayancerit’ten havalandıktan sonra irtibat kesilen Muhsin Yazıcıoğlu ile 5 kişinin bulunduğu helikopterin Göksun İlçesi sınırlarında düştüğü bilgisi üzerine başlatılan aramaya sayıları 2 bini bulan DAK, jandarma komandolar, AKUT, Sivil Savunma, Orman Bölge Müdürlüğü, BBP’liler ve köylüler katıldı.
Enkaz Döngel Köyü’nden yola çıkan köylüler ve korucular tarafından kkazadan 47 saat sonra dün saat 15.00’da Keş Dağı'nın Kanlıçukur Mevkii'nde bulundu. İçişleri Bakanı Beşir Atalay, kısa bir açıklama yaptıktan sonra Keş Dağı’na ulaşım açısından en yakın nokta olan Kızılöz Köyü’ne gidip, buradan çalışmaları koordine etmeye başladı.
Dağcıların tabiri ile ‘lahanayı andıran’ bir coğrafyaya sahip olan 2 bin 500 rakımlı bölgeye Genelkurmay Başkanlığı Özel Kuvvet Komutanlığı’ndan 1 binbaşı komutasındaki 100 asker ile sivil savunma ve gönüllü kuruluşlardan seçme 100 eleman her türlü teknik donanım ile cenazeleri indirmek için çalışmalar gece boyunca sürdürdü. Hava koşullarının elverişli olduğu kısıtlı zamanlarda helikopterlerde bu çalışmaya katıldı.
Kızılöz Köyü'ne adli tabip ile birlikte gelen 3 Cumhuriyet Savcısı’na gelişmelerle ilgili bilgi veren köylülerden Mustafa Gök, diz altında donma belirtileri gösterince götürüldüğü Göksun Devlet Hastanesi’nde tedaviye alındı.
Gece boyunca keskin yamaçları, dik vadileri ile bölgenin en çetin dağı olana Keş Dağı’na doğru hareket eden özel birlikler, zaman zaman 2.5 metreyi aşan kar, tipi ve sıfırın altında dondurucu soğukta güç anlar yaşadı. Gece karanlığında ilerlemekte güçlük çeken ekiplere, enkazın yerinin nokta olarak saptanmasında sıkıntı yaşanabileceği endişesiyle evlerine gece saat 03.30’da giden enkazı bulan köylü ve korucular, 2 saat sonra evlerinden alınıp kriz merkezinin kurulduğu Kızılöz Köyü’ne götürüldü. Enkazı bulan köylüler, dağa çıkan ekiplere kılavuzluk yaptı.
Enkazı bulanlardan olan 40 yaşındaki Cumali Gök de Döngel Köyü’ne geldikten 3.5 saat sonra tekrar jandarma tarafından Kızılöz Köyü’ne götürüldü. Gök yeniden bölgeye gitmeden önce, “Arkadaşlarla birlikte enkaza ulaştık ama ben yanına kadar gitmedim. Çıplak gözle enkazı gördüm, yanında içinde veya başka bir yerde aramızdaki mesafe nedeniyle ceset göremedim. Arkadaşlar enkaza kadar yaklaştı. Bu sırada hava kararıyordu ve tipi ve soğuk şiddetini arttırdı. Donma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığımız için dönüşe geçmeye karar verdik. Hiç bir şey yapamadık çünkü kendi can derdimize düştük. Kendi imkanlarımızla güçlükle önce Sisne Köyü’ne indik. Buradan bir araçla Kızılöz Köyü’ne getirildik” dedi.


KÖYE GİRİŞ ÇIKIŞ YASAK


Çalışmaları koordine eden İçişleri Bakanı Beşir Atalay, aynı zamanda Muhsin Yazıcıoğlu'nun kayınbiraderi olan TBMM Başkanvekili Nevzat Pakdil, Kahramanmaraş Valisi Mehmet Niyazi Tanılır, “Eşimin bulunduğu yerde olmalıyım” diyerek Göksun’a gelen Yazıcıoğlu’nun eşi Gülefer ile kızı Firuze de Kızılöz Köyü’nün baş korucusu Musa Kör’ün evinde konuk edildi.
Kızılöz Köyü’nün yolu da 7 kilometre kala jandarma tarafından kesildi. Girişleri tutulan köye başta gazeteciler olmak üzere kimsenin gitmesine izin verilmedi.


SEYYAR BAZ İSTASYONLARI KURULDU


Keş Dağı’na tırmanmak için bölgede çalışma yapan ekiplerin Botaş ve Sivil Savunma Genel Müdürlüğü’ne ait kar motosikletleri, Ulaştırma, Sağlık ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na ait 4 kar aracın teknik destek sağladığı belirtildi. Ayrıca Casa uçağının halen kar yağması nedeniyle Kahramanmaraş’ta, termal kamera imkanı bulunan 4 helikopter ile Sağlık Bakanlığı’na ait 1 paletli ambulans da bölgeye yakın bir noktada bekletiliyor.
Bunlarla birlikte bölgedeki cep telefonuyla iletişiminin yapılamaması yüzünden İçişleri Bakanlığı’nın isteği üzerine Turkcell, Vodafone ve Avea’ya ait 3 ayrı uydu bağlantısı yapan seyyar baz istasyonu da getirildi.


KAZA KIRIM EKİBİ GELDİ


Ulaştırma Bakanlığı’ndan 4 kişilik kaza kırım ekibi de Kızılöz Köyü’ne geldi. Kaza kırım uzmanları, olay yerindeki araştırmalarından sonra helikopterin düşüş nedenine ilişkin tespitlerde bulunacak.
Uzmanlar, elde edilecek bulguları, rapora dönüştürdükten sonra Ulaştırma Bakanlığı’na sunacak. Diğer ekipler de herhangi bir çığ veya başka bir olumsuz gelişme ihtimali üzerine Göksun’da bekletiliyor.
Helikopter kazasında yaşamını yitirenlere Göksun'da cenaze töreni yapılabileceği dikate alınarak, Diyanet İşleri Başkanlığı’nca Kahramanmaraş, Afşin ve Elbistan müftüleri de ilçeye getirildi.


NEDEN GECİKME OLDU?


Helikopterde bulunan gazeteci İsmail Güneş’in yaralı halde 112 Acil Servis'e cep telefonu ile ulaşmasına ve 2 cep telefonunun uzun süreli şarjlı olup sinyallerle koordinat belirlenmesine rağmen enkazın tesadüfen ve ancak 47 saat sonra görülebilmesi ile ilgili olarak partililerin tepkileri bugün de sürdü.
Yer belirlenmiş olmasına rağmen ulaşmakta gecikilmesi tepkileri daha da artırdı. Göksun Hükümet Konağı önünde günlerdir bekleyen partililere, kriz merkezinden alınan bilgiler zaman zaman aktarıldı.
Enkazın bulunduğu Kanlıçukur, belirlenen koordinatların içinde olmasına rağmen havadan yapılan aramalarda görülmemiş olmasının, helikopterlerin hava muhalefeti nedeniyle enkazın bulunduğu yüksekliklere çıkamamış olmasından kaynaklandığı belirtildi.

 

 

CENAZELER ALINDI

 

 

 

Muhsin Yazıcıoğlu ve 5 kişinin bulunduğu düşen helikopterin enkazına bugün öğleden önce ulaşan Genelkurmay'a bağlı Doğal Afetler Arama Kurtarma timleri, tahliye çalışması başlattı.

DAK timleri, helikopterde yaşamını yitiren BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, Sival İl Başkanı Erhan Üstündağ, Başkan Yardımcısı Yüksel Yansı, Belediye Meclisi üye adayı Murat Çetinkaya ve İHA Sivas Bürosu muhabiri İsmail Güneş ile Kaptan Pilot Kaya İstektepe'nin cenazelerini enkazdan çıkardı.

 

 

 

 

AĞABEYİ TEŞHİS ETTİ

 

 

 

Helikopter kazasında ölen 6 kişinin de cesetleri teşhis için Muhsin Yazıcıoğlu'nun Kızılöz Köyü'nde bekleyen ağabeyi Yusuf Yazıcıoğlu ve BBP MKYK üyesi Kemal Yavuz helikopterle enkazın bulunduğu yere getirildi. Yusuf Yazıcıoğlu, kardeşinin cenazesini teşhis etti. Teşhisin ardından Muhsin Yazıcıoğlu'nun cenazesi eşi ve kızının beklediği Kızılöz Köyü'ne getirildi. Diğer cenazeler de enkazdan helikopterlerle alındı.

Bu gelişmelerin ardından saat 14.00 sıralarında Göksun Kaymakamlığı'nda oluşturulan Kriz Merkezi'ne Yasıcıoğlu ve 5 kişinin cesetlerinin alındığı bilgisi verildi.

 

 

 

 

OTOPSİ YAPILACAK

 

 

 

Yazıcıoğlu ve beraberindekilerin cenazeleri Skorsky helikopterlerle Kahramanmaraş’a getirildi. Burada bekleyen ambulanslara konulan cenazeler, Kahramanmaraş Devlet Hastanesi morguna götürülecek. Hastane morgunda bekleyen Kahramanmaraş Cumhuriyet Savclığı ekipleri, burada cenazelere otopsi yapacak. Bu arada, Kahramanmaraş Emniyet Müdürlüğü hastane çevresinde geniş güvenlik önlemleri aldı. Çevre illerden de takviye alan Emniyet Müdürlüğü, Hastane Caddesi’ni de trafiğe kapattı. Yazıcıoğlu’nun eşi ve kızı, helikopterle Kızılöz köyünden Kahramanmaraş’a gitti. (Haber: (Ahmet KAYA- Oktay ENSARİ- Bünyamin YIL- Demet ÖZTÜRK- Mehmet BULUT- Ahmet ÖZMEN- M.Nuri ŞİRİN- Özkan ÖZKAN/DHA)