Yazlar kışlar karıştı

Edirne, Meriç Nehri'nin taşma ihtimaline karşı diken üstünde. Bulgaristan'da 1957'den beri ölçülen en yüksek su debisine ulaşan Meriç'in Edirne'de de kış aylarında olduğundan daha yüksek olduğu belirlendi.

EDİRNE - Edirne, Meriç Nehri'nin taşma ihtimaline karşı diken üstünde. Bulgaristan'da 1957'den beri ölçülen en yüksek su debisine ulaşan Meriç'in Edirne'de de kış aylarında olduğundan daha yüksek olduğu belirlendi. Vali Nusret Miroğlu, Bulgaristan'ın, Türkiye sınırına yakın bir yerde karayolunun su taşkınına uğraması nedeniyle dün küçük araçların Kapıkule Sınır Kapısı'ndan girmesine izin verilmediğini, bu nedenle Hamzabeyli'de kuyruk oluştuğunu söyledi.
Eskiden kum adacıkları olurdu
Devlet Su İşleri 11. Bölge Müdürü Numan Gündüz, Meriç'teki durumu şöyle anlattı:
"Kapıkule'deki ölçüm merkezinde 592 metreküp/saniye olan su seviyesi önceki gece 700 metreküp/saniyeye ulaştı. Edirne'de yaz aylarında su azalınca kum adacıklarıyla kaplanan Meriç'te su miktarı, kış aylarındakinden fazla. Meriç'ten gelen suyun bir bölümünün, su seviyesi düşük olan Arda Nehri'ne girdiğini ve bu suyun da geriye dönerek Meriç'e geleceğini tahmin ediyoruz."


    http://www.radikal.com.tr/7543117543110

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.