Yazlıkçılar için sandık umudu

Yaz aylarını yazlıkta, yaylada geçirenlerin 22 Temmuz'da sandık başına gitme konusunda çare arayışları sürüyor. E-posta grupları arasında dolaşan iletide...

ANKARA - Yaz aylarını yazlıkta, yaylada geçirenlerin 22 Temmuz'da sandık başına gitme konusunda çare arayışları sürüyor. E-posta grupları arasında dolaşan iletide, yazlıkçıların 22 Mayıs'a kadar ikametgâhını yazlıklarının bulunduğu yere aldırabileceği iddia edildi. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Muammer Aydın'sa "Kişi 10 günlüğüne bir yere tatile gittiyse orada oy kullanamaz" dese de yazlıkçı ve yaylacıların durumu konusunda açık kapı bıraktı.
Yazlıkçıların durumuyla ilgili e-posta dolaşırken Türkiye Muhtarlar Derneği Genel Başkanı Ramazan Özünal da 8 Mayıs'ta seçmen listelerinin askıya çıkacağını hatırlatarak "Mernis projesine göre kimin nerede oturduğu artık belli. Ancak, itirazlarla bu düzenlenebiliyor. Oyunu yazlığında kullanacaklar 22 Mayıs'a kadar muhtara giderek, ikametgâh değişikliği yapmalı" dedi.
YSK Başkanı Aydın'sa gazetecilerin soruları üzerine YSK'nın Bilgisayar Destekli Seçmen Kütük Sistemi oluşturduğunu hatırlatarak "Seçmen kütüğü adrese dayalı. Kişinin gerçek adresi neresiyse seçmen kaydının da orada olması gerekir. Kişi, 10 günlüğüne tatile gitmiş, seçim de o döneme denk gelmişse orada oy kullanma olanağı yok" dedi.
YSK Başkanı Aydın, uzun süre boyunca tatil yapan ya da adres değiştirenlerin durumu sorulduğunda da kişinin seçmen kütüğüne kaydedilmesi için muhtardan orada oturduğuna dair ikametgâh belgesi alması gerektiğini vurguladı. Aydın, 9-21 Mayıs tarihleri arası seçmenlerin ya da seçmen kütüğünde kaydı olmayanların bu işlemi yapabileceklerini belirtti. (dha, Radikal )