Yeddiemin soruşturmasında polis müdürleri çıktı

Yeddiemin soruşturmasında polis müdürleri çıktı
Yeddiemin soruşturmasında polis müdürleri çıktı
Haber: İSMAİL SAĞIROĞLU - ismail.sagiroglu@radikal.com.tr / Arşivi

İstanbul ’un en büyük yeddiemin otoparkı işletmecileri Akben ve Zaloğlu’na operasyonun ayrıntıları netleşirken üst düzey polislerin de işin içinde olduğu öne sürüldü.
Bir araç sahibinin şikâyetini değerlendiren İstanbul Organize Şube Polisi, yeddiemin otoparklarına çekilen araçların motorlarının soyulduğunu, haciz edilip ihaleye çıkartılan bu araçların değerinin çok altında satıldığını tespit etti. Polis, Akben ve Zaloğlu’nun Başakşehir ve Bağcılar ’da bulunan yeddiemin otoparklarını basarak 27 kişiyi gözaltına aldı. 11 kişi tutuklandı.
Yapılan soruşturmada yeddiemin otoparkı işleten Zaloğlu ve Akben’in ‘hacizli olarak otoparka çekilen araçların önemli parçalarını söküp değersiz göstererek kendilerinin satın aldığı’ belirlendi. İhaleye girecek kişileri “Zaloğlu’ndan geçmeden araç alınmaz”, “Bu aracın sahibi cezaevinde, delikanlı adam varsa gelsin alsın bu aracı” diyerek korkuttukları tespit edildi. Soruşturmada üst düzey emniyet yetkileri ve trafik polislerinin de ifadesi alındı. Bazı polis müdürleri ve polis memurları otopark işletmecilerinin usulsüzlüklerine göz yummak, görevi kötüye kullanmak ve rüşvetle suçlanıyor.

6 bin liraya BMW

Hacizli araçlar, yeddiemin otoparkına çekiliyor. Aracın değerli parçaları ve önemli aksamları sökülerek “Araç park halinde alındı. Anahtar ve motor aksamı yok” şeklinde zabıt tutuluyor. İhaleyle çıkartılan araç böylece değerinin üçte bir fiyatına çete tarafından alınıyor. İhale sonrası aracın parçaları takılarak gerçek değerine üçüncü kişilere satılıyor.
Banka kredisiyle BMW 5.20i alan İbrahim T., aracın borçlarını ödeyemeyince haciz kararı çıktı. Araç yeddiemin otoparkına çekilerek ‘sunroof’unun kırık olduğu, motoru, mekanik aksamı ve anahtarının olmadığı, çizikler olduğu, kıymetinin 10.000 TL olduğu’ yönünde haciz tespit tutanağı hazırlandı. Bu haliyle aracı ihalede ucuz fiyata kapatmak isteyen yeddiemin otoparkçılarının beklemediği bir şey oldu. Başka bir otoparkçı aracı ihalede 6 bin 300 TL’ye aldı.


  ETİKETLER:

  Bağcılar

  ,

  İstanbul

  ,

  Ucuz

  ,

  Banka

  ,

  Anahtar

  ,

  ihale

  ,

  emniyet

  ,

  çete

  ,

  BMW