Yedi bombalama sanığı için tahliye

15 ve 20 Kasım 2003 tarihlerinde İstanbul'da düzenlenen intihar saldırılarıyla ilgili tutuklu yargılanan 38 sanıktan sekizi tahliye edildi. Davanın kilit isimlerinden olan ve önceki duruşmalarda saldırıları üstlenen tutuklu sanık Harun İlhan, mahkemede örgüt liderlerinden Gürcan Baç'ın Irak'ta öldüğünü iddia etti.

İSTANBUL - 15 ve 20 Kasım 2003 tarihlerinde İstanbul'da düzenlenen intihar saldırılarıyla ilgili tutuklu yargılanan 38 sanıktan sekizi tahliye edildi. Davanın kilit isimlerinden olan ve önceki duruşmalarda saldırıları üstlenen tutuklu sanık Harun İlhan, mahkemede örgüt liderlerinden Gürcan Baç'ın Irak'ta öldüğünü iddia etti.
İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dün görülen duruşmaya tutuklu 38 sanıkla tutuksuz yargılanan altı sanık katıldı. Duruşmada esas hakkında mütalaasını açıklaması beklenen savcı Zekeriya Öz, 1 Nisan'da yürürlüğe girecek yeni TCK nedeniyle mütalaasını hazırlamadığını söyledi.
Savcı tahliye istedi
Savcı Öz, Afganistan'da eğitim gördüğü belirtilen yedi sanığın, başka ülkede eğitim almalarının Türkiye'de örgüt üyeliği suçunu oluşturmayacağını savundu. Savcı, örgüt liderlerinden Gürçan Baç ile Irak'ta öldürülen Habib Akdaş'ın eşlerinin de aralarında olduğu dokuz sanığın ise yeni TCK'daki değişiklikler dikkate alınarak tahliyelerini istedi. Mahkeme de Akdaş'ın eşi Cemile Akdaş ile Baç'ın eşi Mediha Yıldırım'la diğer sanıklar Mehmet Helvacı, Abdullah Demir, Yusuf Dural, Ahmet Selami Demir, Hüseyin Suat Öz ve Muhammed ül Emin Bastın'ın tahliyesine karar verdi.
Davanın başından beri saldırıları üstlenen ve zaman zaman tehditler savuran Harun İlhan ise dünkü duruşmada dört saat boyunca 62 sayfalık yazılı savunmasını okudu. Kendilerinin yedi kişiden oluşan 'eylem timi' olduklarını, dört kişinin eylemlerde hayatını kaybettiğini Akdaş'tan sonra firari sanık Gürcan Baç'ın da Irak'ta ABD operasyonunda öldüğünü öne süren İlhan, eylemlerin tek şahidi olarak kendisinin kaldığını iddia etti.
Gözcülük için göz tedavisi
Sinagogların tamamen yıkılmasını hedeflediklerini fakat duvarların çelik olması ve canlı bombaların düğmeye geç ya da erken basması gibi nedenlerle sonuca ulaşamadıklarını anlatan İlhan, şöyle konuştu:
"Eylemlerin adresi İngilizler ve Yahudiler dir. Eylemler Türkiye'ye uyarıdır. Türkiye, 1 Mart tezkeresini geçirseydi, eylemlerin hedefi Türkiye
olacaktı. Neve Şalom saldırısından önce bana gözcülük görevi verildi. İyi gözcülük yapabilmek için gözlerimden ameliyat oldum."


    http://www.radikal.com.tr/7379827379820

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.