Yedi dul ve 22 yetim teröre lanet okuyor

12 vatandaşın katledilmesinin ardından Şırnak'ın Beytüşşebap
İlçesi'ne bağlı Beşağaç Köyü'nde gözyaşları dinmedi. Saldırıda üç oğlu ile yaşamını yitiren Muhtar Yusuf Acer geride beş, oğlu Rahmi Acer bir, Zeki
Acer dört...

ŞIRNAK- 12 vatandaşın katledilmesinin ardından Şırnak'ın Beytüşşebap
İlçesi'ne bağlı Beşağaç Köyü'nde gözyaşları dinmedi. Saldırıda üç oğlu ile yaşamını yitiren Muhtar Yusuf Acer geride beş, oğlu Rahmi Acer bir, Zeki
Acer dört, Orhan Acer üç, Kadir Acer bir, şoför Kamil Akdoğan sekiz çocuğu yetim bıraktı. Kamil Akdoğan'ın iki eşli olmasından dolayı yedi kadın da dul kaldı.
Beytüşşebap'ın yaklaşık 500 kişinin yaşadığı korucu köyü Beşağaç Köyü'ne su getirmek için KÖYDES projesi kapsamında kanal kazısında çalışan ve aralarında köy muhtarı Yusuf Acer'in de bulunduğu yedisi korucu 12 kişi, cumartesi günü katledilmişti. Katliamdan yaralı olarak kurtulan Memduh
Acer, önceki gece Diyarbakır Askeri Hastanesi'ne sevk edildi. Diğer yaralı Erdal Acer'in silahların ateşlendiği sırada kendisini aracın dışına atmayı başardığı öğrenildi. Yaklaşık 10 metre koşan ve bir kayalığın arkasına gizlenen Erdal Acer'in bulunduğu bölgeye el bombaları atıldı. Ancak kayalar sayesinde Erdal Acer kurtulabildi. Erdal Acer'in, saldırıdan sonra yaralı halde köye ulaşıp olay haber verdiği, ardından askeri helikopterle Şırnak'a hastaneye kaldırıldığı öğrenildi.
Köy ilköğretim okulunda dün derslere ara verilerek, bahçesi yas evine dönüştürüldü. Taziyeye, bölgenin önde gelen 'Jirki aşireti' lideri Tahir Adıyaman ile 'Goyi', 'Gevdan', 'Mamğuran' ve 'Grovyan' aşiretlerinin mensupları geldi.
'Akan kan dursun'
Katliamda yakınlarını kaybedenler dün saldırının yaşandığı bölgeye giderek kanlar içinde bulunan minibüs çevresinde gözyaşları döküp teröristlere lanet okudu. Katliamda yakınlarını kaybeden Tahir Acer olayın aydınlatılmasını isteyerek şöyle konuştu: "Yapılan insanlık dışı olaydır. Akrabalarımız savaşa gitmiyorlardı onlar sadece köylerinin ihtiyacını gidermek için su kanalında çalışmaya gitmişlerdi. Yanlarında sadece bir silah vardı. Biz kim yaptı bilmiyoruz ama akan kanın artık durmasını istiyoruz."
Minibüs şoförü Kamil Akdoğan'ın Van'da oturan ağabeyi Mehmet Salih Akdoğan, minibüse sarılıp sinir krizleri geçirdi. Saldırıya Kürtçe ağıtlarla lanet okuyan Salih Akdoğan, "Bunu yapanlar insan olamaz. Kardeşimin iki eşi ve sekiz çocuğu vardı. Allah bunu yapanların belasını versin" diye konuştu.