Yedi hastane bir parmağı dikemedi

Yedi hastane bir parmağı dikemedi
Yedi hastane bir parmağı dikemedi
Doğan Ay'ın kopan parmağını İstanbul'daki yedi hastane dikemedi. Çapa Tıp 'Ameliyathane bakımda', Vakıf Gureba 'Teknoloji yok', Özel hastane 'Para peşin' dedi


ERTAN KILIÇ

Sultangazi’de bisikletini aşağı indirmek için evin çatısına çıkan ve otomatik lambanın aniden sönmesi üzerine dengesini kaybederek düşen, Doğan Ay’ın kopan parmağı ihmaller zinciri yüzünden yerine dikilemedi. Ay ve ailesi yedi hastane dolaştıktan sonra 500 Evler Şafak Hastanesi’ne götürüldü. Hastane küçük çocuğu kabul etti ancak iş işten geçmişti. Parmağını kaybeden küçük Doğan Ay’sa yaşanan onca saatin ardından Pollyanna gibiydi: “Zaten ben solağım. Sağ elimi kullanmıyorum ki...”
14 çocuklu Ay ailesi Sultangazi Esentepe Mahallesi’nde iki katlı bir evde oturuyor. Önceki akşam 21:00 sıralarında 12 yaşındaki Doğan Ay bisikletini aşağı indirmek için evin çatısına çıktı. Bisikleti alarak aşağı inmeye başlayan Doğan, dengesini kaybederek düştü. Doğan’ın sağ elinin küçük parmağı demir korkuluklara sıkışarak koptu. Ailesi Doğan’ı ve kopan serçe parmağını Sultan Hastanesi’ne götürdü. Bundan sonra küçük Doğan ve ailesi için acı dolu saatler başladı.
Saat 21.30 sıralarında Sultan Hastanesi’nde bulunan aile burada ameliyatın yapılamayacağını öğrendi. Saat 22.00 sıralarında aile Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi’ne geldi.

‘Ameliyathane tadilatta’
Doğan’ın babasının iddiasına göre, burada görevli doktora telefon geldi ve doktor hastayı kabul edemeyeceğini söyleyerek Vakıf Gureba Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne yönlendirdi. 22:30 sıralarında Ay ve ailesi hemen yakındaki Vakıf Gureba Eğitim Araştırma Hastanesi’ne gitti. Buradaysa aileye ‘yeterli teknolojik donanıma sahip olmadıkları’ söylendi ve Çapa’ya geri dönmeleri istendi. Ay ve ailesi ikinci kez Çapa’ya geldi. Bu kez aldıkları yanıtsa ‘ameliyathanenin tadilatta olduğu’ydu. Ailenin bir sonraki durağı Cerrahpaşa Tıp Fakültesi oldu. Saat 23.00’ü geçiyordu. Ailenin anlatımına göre çareyi burada da bulamadılar. “Yapacak bir şey yok” yanıtını alan ailenin bir sonraki durağı yine aynı bölgede olan Özel Vatan Hastanesi oldu. Saat artık gece yarısına yaklaşıyordu. Hastane parmağı kurtarmak için 8 bin lira tedavi içinse 4 bin 500 lira istedi. Baba Nurettin Ay, bunu ödeyemeyeceğini söyleyince, Şişli Etfal Hastanesi’ne gitmesini söylediler. Bu arada Özel Vatan Hastanesi, 500 Evler’deki Şafak Hastanesi’ni arayarak, hastadan söz etti. Şafak Hastanesi Müdürü Engin Kaplan, Ay’ın hemen kendilerine gönderilmesini istedi. Aile gece 02.30 sıralarında son umutlarını koruyarak, hastaneye gitti. Ancak çok geçti. Parmak uzun süre temiz olmayan ortamda kaldığı için artık dikilemeyecek durumdaydı.
Doğan Ay yaşadığı korkunç geceden sonra hâlâ umudunu koruyor: “Zaten solağım, sağ elimi kullanmıyorum” dedi.
Sağlık Bakanlığı yetkilileri olayla ilgili soruşturma başlattı. Cerrahpaşa Hastanesi yetkilileri bilgi vermeyeceklerini söylerken, Vakıf Gureba yetkilileriyse olayla ilgili olağanüstü toplantı yaptıklarını, açıklama yapacaklarını söyledi. Çapa Tıp Fakültesi, ameliyathanenin tadilatta olduğunu kabul etti ve “Böyle bir çocuğun kaydı hastanede yok. Bilgi veremiyoruz” dedi. Sultan Hastanesi ve Vatan Hastanesi’yse adli vaka olduğu için açıklama yapmalarının yasak olduğunu belirtti.