Yedi kapıdan hangisi 'rant'a çıkar?

Yedi kapılı devlet hastanesinde en çok kullanılan ana kapının iptal edilmesi, Silifke'de 'rant kavgası'na yol açtı.

MERSİN - Yedi kapılı devlet hastanesinde en çok kullanılan ana kapının iptal edilmesi, Silifke'de 'rant kavgası'na yol açtı. Kapatılan kapının önündeki eczacılara göre kararın nedeni, müşterilerin 'AKP'ye yakın esnafa' akıtılmak istenmesi. Başhekime göre ise karar tamamen 'hijyen' amaçlı.
Mersin'in Silifke ilçesinde 215 yataklı hastanenin idare binası ile vezne bölümüne girişi sağlayan ana kapı iki hafta önce kapatılınca, bu kapı yönünden gelen hastalar binanın çevresini dolaşıp, diğer kapıları kullanmak zorunda kaldı. Kapatılan kapının karşısında bulunan eczacılar ile esnaf, Başhekim Op. Dr. Salih Güçlü'yü siyasi nedenlerle bazı işyeri sahiplerine rant sağlamakla suçladı. Bu kapının kapatılmasıyla işlerinin çok düştüğünü söyleyen eczacı, gözlükçü ve diğer küçük esnaf, açık kapıların AKP'ye yakınlığıyla bilinen işyeri sahiplerine rant sağladığını, CHP ve MHP yanlısı esnafın cezalandırıldığını iddia etti.
İddialar arasında yeni kapıdaki yoğunluğun artması sağlanarak özellikle Silifke Belediyesi'nin MHP'li meclis üyesiyken, AKP'ye katılan ve parti rozeti Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen tarafından takılan İsmail Gürses'e ait markete müşteri yönlendirildiği de var.
İddiaları kabul etmeyen Başhekim Op. Dr. Salih Güçlü ise kapının, idari binaya yerleştirilecek Çocuk Servisi'nde hijyen sağlamak için kapatıldığını, uygulamayı müfettiş raporu doğrultusunda yaptıklarını söyledi. Başhekim Güçlü müfettişlerin incelemesinde Çocuk Servisi'nin Kadın Doğum Servisi'ne uzaklığının uygun bulunmadığını vurguladı. Yeni uygulamada, Kadın Doğum Servisi ile Çocuk Servisi aynı çatı altına alınacak. 'Hijyen' gerekçesini tatmin edici bulmayan esnafsa sözlerini "Mahalle baskısı işte bu!" diye bitiriyor.