Yedi kurs cezalı 'korsancı' cam süslüyor

Yedi kurs cezalı 'korsancı' cam süslüyor
Yedi kurs cezalı 'korsancı' cam süslüyor

Hapse girmektense kurslara katılıp meslek öğrenmekten memnun olan Emin Koto, sadece kadınların katıldığı ilk kursunda biraz zorlansa da zamanla alışmış. FOTOĞRAFLAR: MUHAMMET KAÇAR / dha

Haber: MUHAMMET KAÇAR / Arşivi

RİZE - İstanbul’da bandrolsüz CD  sattığı için iki yıl hapis cezasına çarptırılan 23 yaşındaki Emin Koto’nun cezası, iki yıl boyunca yedi ayrı kursa gitme cezasına çevrildi. Memleketi Rize’ye giden Koto, ilk kursta tek erkek kursiyer olarak cam süslemeyi öğreniyor.
2004 yılında Üsküdar’da korsan olarak bandrolsüz film ve müzik CD’leri sattığı iddiasıyla yakalanan Emin Koto hakkında, o zaman yaşı 18’den küçük olduğu için Üsküdar Çocuk Mahkemesi’nde dava açıldı. Yargılama sonucunda, daha önce de çeşitli suçlara karıştığı tespit edilen Koto, iki yıl hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme heyeti, daha sonra cezayı Denetimli Serbestlik Uygulaması kapsamında meslek kurslarına devam etmeye çevirdi. Koto, iki yıl boyunca cam süsleme, bilgisayar, kalebodur, kalorifer, sıhhi tesisat ile doğalgaz ve elektrik tesisatçılığı gibi kurslara katılacak. (dha)