Yedi mahkûma müdahale iddiası

Adalet, İçişleri ve Sağlık bakanlığı müsteşarlarının ‘ölüm sınırındaki eylemcilere müdahale’ kararının ardından ilk müdahale iddiası

ANKARA /İSTANBUL - Adalet, İçişleri ve Sağlık bakanlığı müsteşarlarının ‘ölüm sınırındaki eylemcilere müdahale’ kararının ardından ilk müdahale iddiası İzmir’den geldi. Yeşilyurt Devlet Hastanesi’nde mahkûmlara ‘zorla müdahale edildiği’ öne sürüldü. İzmir Barosu Cezaevleri İzleme Komisyonu üyesi avukat Bahattin Özdemir, Yeşilyurt Devlet Hastanesi’nde yoğun bakımda bulunan ölüm orucundaki yedi mahkûmun el ve ayaklarının zincirlenerek yatağa bağlandığı ve kollarına serum takıldığını söyledi.
Bahattin Özdemir, hasta mahkûmu zincirlemenin suç olduğunu belirterek konuyla ilgili cezaevi savcısı, hastane görevlileri ve jandarma komutanı hakkında bugün suç duyurusunda bulunacaklarını belirtti.
100’ün üzerinde yatak hazırlandı
Öte yandan Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk’ün “Tedavi için iki hastane hazırlandı” dediği hastanelerden biri, İstanbul’daki Bayrampaşa Cezaevi Hastanesi.
Daha önce de ölüm orucundaki mahkûmların getirildiği hastane, müdahale olasılığı üzerine hazırlandı. Halen hastanedeki mahkûmları görmeye giden doktorlar, görevli askerler eşliğinde muayene ediyor.
Hastanede bulunan mahkûmlara serum takıldığını belirten bir doktor, iki mahkûmun eylemden vazgeçtiğini de ifade etti. Aynı doktor, hastanede 100’ün üzerinde yatak hazırlandığını, giriş ve çıkışlarının ise askerlerce kontrol altına alındığını söyledi.