Yedi yaşında yedi can verecek

Trafik kazasında ağır yaralanan ve kaldırıldığı Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde ölen yedi yaşındaki Turgut Çobanoğlu, organlarıyla hayat dağıttı.
Haber: YÜKSEL ÇAKIROĞLU / Arşivi

ANTALYA - Trafik kazasında ağır yaralanan ve kaldırıldığı Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde ölen yedi yaşındaki Turgut Çobanoğlu, organlarıyla hayat dağıttı.
Kazada ailesi de ölen küçük Turgut'un beyin ölümünün gerçekleşmesi üzerine amcasının oğlu Hasan Çobanoğlu, organ nakli için izin verdi. Harekete geçen Organ Nakli Eğitim, Araştırma ve Uygulama Merkezi organ nakli bekleyen hastalarla temasa geçti. Merkeze gelen iki hastanın dokularının Turgut ile uyuştuğu belirlendi. Turgut'un böbreklerinden biri 44 yaşındaki Ramazan Cantilav'a diğeri de 47 yaşındaki Aysel Durmaz'a nakledildi. Turgut'un karaciğeri Başkent Üniversitesi'ne, kalp kapakçıkları da Ege ve 9 Eylül Üniversitesi Tıp fakültelerindeki iki hasta için İzmir'e gönderildi. Küçük çocuğun kornealarının da iki görme özürlü kişiye takılacağı belirtildi. Organ Nakli Eğitim, Araştırma ve Uygulama Merkezi Koordinatörü Nilgün Keçecioğlu, nakil operasyonunda görev alan doktorlardan 10'unun genel cerrah, dördünün karaciğer, altısının da böbrek konusunda uzman cerrah olduğunu, ayrıca yardımcı personel, asistan ve narkoz uzmanı dahil olmak üzere toplam 100 kişinin çalıştığını söyledi.