Yelkıran Köyü'nü kim neden yaktı?

Yelkıran Köyü'nü kim neden yaktı?
Yelkıran Köyü'nü kim neden yaktı?

Yelkıran Köyü Muhtarı ve köylüler, TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün ü ziyaret edip sorunlarını anlattılar.

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu, Bitlis'in Hizan ilçesine bağlı Yelkıran Köyü'nü iki hafta önce, kimin ne amaçla yaktığını araştıracak.
Haber: TARIK IŞIK - tarik.isik@radikal.com.tr / Arşivi

Bitlis’in Hizan ilçesi iki köy arasında yaşanan husumet nedeniyle bir süredir içten içe kaynıyor. Yelkıran ile Çayırlı köyleri arasında yol ve su meselesinden çıkan husumet, 18 Ağustos’ta iki köy arasına kanın girmesiyle iyice tırmandı. Yelkıranlıları taşıyan minibüsün önü kesildi. Çıkan kavgada Çayırlı Köyü’nden Haydar Erdoğan hayatını kaybetti, Muzaffer Erdoğan da yaralandı. İki hafta önce ise Yelkıran Köyü yakıldı. Yaşananlar üzerine Yelkıran Köyü Muhtarı Bedrettin Tetik, beraberinde bazı köylülerle birlikte TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün’ü makamında ziyaret ederek sorunlarını anlattı ve yardım istedi.
Şimdi TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu, Bitlis’in Hizan ilçesine bağlı Yelkıran Köyü’nü 3 Aralık 2012’de kimin ne amaçla yaktığını ortaya çıkartmak için harekete geçti. Muhtar Tetik, Komisyon’a verdiği dilekçede olaydan “Onlar bey, biz maraba” dediği komşu köy Çayırlı’yı sorumlu tuttu. Bilge Köyü hatırlatması yapan Muhtar Bedrettin Tetik, sorumluların bulunmasını ve zararlarının tazmin edilmesini istedi. 

‘Köy boşaltıldı’
Muhtar Tetik, dilekçesinde şunları dile getirdi: “Çayırlı Köyü ile Yelkıran Köyü arasında önceye dayalı su ve yol meseleleri nedeniyle husumet vardır. Bu ölüm olayı gerçekleştikten sonra husumetleri iyice arttı. Çatışma tarihinden sonra Yelkıran Köyü’ne belli tarihlerde silahlı saldırılar yapıldı. Baskı, saldırılar arttı. Güvenlik tedbiri alınmadığı için köyü boşaltmak zorunda kaldık. Eylül ayında köyde cevizin hasat zamanı olmasına karşın, köyler arasında oluşan bu husumet nedeniyle cevizleri de toplayamadık. Jandarma, valilik, kaymakamlık tarafından gerekli önlemler alınmak yerine, köyün boşaltılması yoluna gidildi. Yelkıran köylüleri Adana’da bulunan akrabalarının yanına yerleşti. Köyde can güvenliğimiz olmadığı gibi mal güvenliği de yok.” 

‘Bilge Köyü’ne benzemesin’
3 Aralık 2012 tarihinde 80 haneli köyümüz yakıldı diyen Muhtar Tetik, “Faillerinin kimler olduğu halen araştırılmaktadır. Köyde bulunan evimiz de bu kundaklama olayı sonucunda yanmıştır. Maddi zararımız çok büyüktür. Kaymakamlığa, savcılığa başvurduk, ancak sonuç alamadık. Şikâyetçi sıfatıyla ifadelerimiz bile alınmadı. Bir Bilge Köyü faciasına benzer bir olayın yaşanmasından korkmaktayız” dedi.

İki hak ihlali birden
Komisyon Başkanı AK Parti ’li Ayhan Sefer Üstün iddiaların çok ciddi olduğunun belirterek “Sorumlular tespit edilmeden, ‘şu yaptı’ demenin doğru olmadığını belirterek, kimin ihmali ve kusuru varsa tespit edilecek” dedi.