Yemek ihalesinde fesat operasyonu: 72 gözaltı

İSTANBUL - Devlet üniversitesi ve hastanelerinde 180 yemek ihalesine fesat karıştırdıkları ve 100 milyon TL vurgun yaptıkları öne sürülen, aralarında ünlü yemek şirketlerinin sahipleriyle bir başhekim ile sekiz kamu görevlisinin de bulunduğu 72 kişinin emniyetteki sorgusu sürerken, polis 12 kişiyi daha arıyor.
Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, devlet üniversiteleri ve üniversiteye bağlı hastanelerin hizmet ihalelerinde yolsuzluk olduğu ihbarını aldı. Yapılan incelemede hastanelerin ve okulların yemek şirketlerine yapıldığı ihalelere fesat karıştığı belirlendi. Bunun üzerine mali polis, sekiz ay önce fiziki ve teknik takip başlattı. Sekiz ay süren araştırmanın ardından önceki gün 12 ilde eş zamanlı operasyon düzenlendi. Baskınlarda, Süreyyapaşa Devlet Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Adnan Yılmaz, Sodexho Şirketi Genel Müdürü Eşref Hamamcıoğlu, üç büyük yemek şirketinin üst düzey yetkilisinin yanı sıra sekizi kamu görevlisi 72 kişi gözaltına alındı. Listede adı geçen 12 kişiye ise belirlenen adreslerde ulaşılamadı. 72 zanlı emniyette sorgulanırken, 12 kişi daha aranıyor.
Öte yandan ihbarın, yenilenecek 180 yemek ihalesine girmesini engellemek için, rakip bir firma sahibince yapıldığı iddia edildi. İddialara göre, gözaltı süresi bitene kadar ihalesi ilan edilmiş 180 yemek işinin 101 tanesi yapılmış olacak ve gözaltındaki yemek şirketi sahibi olan zanlılar da ihaleye katılmamış olacak. Yolsuzluğun boyutunun 100 milyon TL olduğu öne sürülüyor. (dha, Radikal)