Yemekhane boykotu, mutfağı ele geçirdi

Yemekhane boykotu, mutfağı ele geçirdi
Yemekhane boykotu, mutfağı ele geçirdi
Ankara Üniversitesi'nde yemekhane zammını protestoyla başlayan boykot, 'fiili işgalle ücretsiz yemeye' dönüşmüştü. Yönetim yemek üretimini durdurunca öğrenciler bu kez de mutfağa kendileri girdi ve...
Haber: UMAY AKTAŞ SALMAN - umay.aktas@radikal.com.tr / Arşivi

Ankara Üniversitesi’nde 2012-2013 akademik yılının ikinci yarısında 1.5 TL olan yemek ücreti 1.75 Liraya çıkarıldı. Zamları protesto eden öğrenciler ise hafta başından bu yana yemekhaneyi işgal ederek ‘ücretsiz’ yemek yemeye başladı. Buna karşın üniversitenin hamlesi de ‘yemek çıkarmamak’ oldu. Ama öğrencilerin de pes etmeye niyeti yoktu. Kolları sıvadılar ve aralarında topladıkları para ile malzeme satın alıp yemekhanenin mutfağına girdiler. Marullar, domatesler yıkandı, sandviçler hazırlandı. Sandviç, çorba ve çayı öğrenci arkadaşlarına ücretsiz dağıttılar.

Öğrenci Kollektifleri yemekhane zammının üzerine bir dizi eylem kararı aldı. Talepleri şöyle:
- 1.75 TL olan yemek ücretinin eskisi gibi 1.50 TL’ye düşürülmesi
- Yemekhanede çalışan işçilerin üniversite ile sözleşmeli yapılması ve uzun vadede taşeron hizmet alımından vazgeçilmesi.

Taleplerini üniversite yönetimine de ileten öğrenciler hafta başında zamları protesto etmek için yemekhaneyi işgal etti. Yemekleri ücretsiz dağıttı. Üç gün sonra üniversite yönetimi yemek çıkarmayı durdurdu. Bu kez öğrenciler öğretim üyelerinin yemekhanesinden yemek alıp dağıtmaya başladı. Bugün ise öğrenciler ‘yemek vermiyorsanız biz de kendimiz yaparız’ diyerek kampüsteki 2 bin kişiye yemek verilen iki yemekhanenin mutfağına girdi. Aralarında topladıkları parayla, çorba, 6 kasa ekmek, kilolarla domates, marul, 7 teneke peynir aldılar. Özel Güvenlik , üniversiteye bu malzemeleri sokacak aracı, sabah okul kapısında durdurdu ve içeri almak istemedi. Özel güvenlik ile yaşanan tartışmanın ardından yemek arabalarını kampüse sokmayı başaran öğrenciler, yemekhane mutfağında malzemeleri yıkayarak sandviçler hazırladı. Menüde çorba, peynirli, maydanozlu, domatesli ve marullu sandviç ve çay vardı...

Adını vermek istemeyen üniversite öğrencisi, Hacettepe’de yemeklerin 1 TL, ODTÜ’de 1.5 TL olduğunu belirterek, “Taleplerimiz kabul edilene kadar eyleme devam edeceğiz. Aramızda topladığımız paralarla yemek çıkaracağız” diyor. 

Ankara Üniversitesi Rektörlüğü’nden yapılan açıklamada ise şöyle denildi: “Yemek ücretinin maliyetinin 5.99 TL olmasına rağmen sekiz yıldır öğrencilerimizin yemek ücretlerine zam yapılmamıştır. Öğrenciler için 1.50 TL. olan ücretler uygulanan zorunlu zamdan sonra 1.75 TL oldu.”


  http://www.radikal.com.tr/1125304112530412

  YORUMLAR
  (12 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  sevgili momentum - ahmetsomut

  en azından gençler polisle kapışıp körpe bünyelerini hırpalayacaklarına mutfağa girmişler, yemek yapmayı öğrenmişler. bence bin kat iyidir. ayrıca ben burada bana verilen olumlu değil olumsuz oylardan mutlu olurum. olumlu oy veren adamın fikrinde bir değişiklik olmamıştır ki. bir önemi yok. asıl o kırmızıları veren, yobaz, köhne, şiddet yanlısı güruhun okuyup anlaması gerek

  Tebrikler - denizqeh

  Bu bir zafer bütün öğrencileri tebrik ederim. Ve kesinlikle taşeronlara HAYIR

  Biraz uzun bir yorum olucak ama - Ukelaa

  Ben gençlerin üniversitelerde geleceğe dair bazı deneyimler yaşamasına taraftarım . Bu deneyimlerden en önemliside zorbalık değil zeka ile protesto etmeleri ve pozitif muhalefet yapmaları , pozitif muhalefet demek alternatif çözüm önerileri ile karşı çıkmak demektir . Ben 1985-86 seneleri arasında Viyanada üniversite tahsili gördüm , orda edindiğim en önemli deneyim öğrenci birliği idi . Seçimle gelen bu öğrenci birliği çok ciddi sorumluluklar altına igrerdi , hatta o zamanlar yabancı öğrencilerden sorumlu şubeye de bir Türk öğrenci bakıyordu . Öğrenciler beğenmedikleri hizmetleri üstleniyor ve bütçeden aldıkları payla çözmeye çalışıyorlardı , bu rektürlüğünde işine geliyor , bedava iş gücü kullanırken hizmet kalitesi yükseliyor , öğrencilerde erken yaşta sorumluluğun ne demek olduğunu öğreniyorlardı . Gelelim bizdeki duruma , bizde maalesef siyaset ülkenin en değerli kaynağını üç kuruşluk çıkarları adına heba ediyor , öğrenci eylemi demek bizde vulgar , barbar , şiddete dayalı , zorba işler demek . Bence üniversitelere bulaşan siyasiler , siyasete bulaşan üniversiteliler , gerek öğrenci gereksede öğretim görevlisi en ağır şekilde cezalandırılmalı , ülkenin kalifiye beyin gücünün edinebileceği deneyimlerin önünü kendi çıkarları adına kesen tüm art niyetli guruplar sistem ve toplum olarak dışlanmalı , öğrenci örgütleride geleceğe umutla bakacağımız hayat stajı mecralarına dönüşmeli.

  insanlık - usa

  polisin olmadıgı yerde huzur olur polis halk düşmanıdır ppk ya güven polise güvenme

  çok haklı - sosyologABT

  bir eylem olmuş arkadaşlarımı tebrik ederim. ayrıca eminimki kendilerinin hazırladıkları sandviçler daha sağlıklı olmuştur. 0.5 kuruşun hesabını yapar öğrenci. günde 25 kuruştan aylık 15 lira fazla paranın cebinden çıkması anlamına geliyor. ki ankaraüniversitesinin yemekleri çok kötü oluyor. bence bunun içinde bir eylem düzenlenmelidir. önceki günden kalan pilavlar tavuklar çorbaya konuluyor. öğrenciyken ser-sefil olunuyor ki bu dönemde gelişme dönemimize denk geliyor. gün içinde sadece okulda yemek yiyebilen öğrenciler çok fazla. son olarak ankara üniversitesi gibi idealist bir üniversitede yemekler 1.5 lira değil. ÜCRETSİZ olmalıdır. Önceki günden kalan prinçler değil, besin öğeleri dikkat edilerek hazılanan yemek listesi HAZIRLANMALIDIR.

  ODTÜ'deki yemek fiyatı - cansn

  ODTÜ'de yemek fiyatları 1,50 tl değil ki. 1,95e yiyoruz yemeği biz. fiyatı söyleyen arkadaş yanlış söylemiş ama geçen sene 2,65e yiyorduk. direniş sonucu rektör indrim yaptı yemekhane fiyatlarında.

  Fukara edebiyati - Ayse Sule

  Benim zamanimdakiler, protestolarini, yemek dolu tepsileri yemekhane zeminine dokerek yaparlardi. Simdiki nesil sanki biraz daha medeni ve innovatif gorundu gozume. Bence hep boyle kendileri pisirip kendileri yesinler. Ama lutfen sadece ekmek, domates ve marullarin degil, yemekhanede kullandiklari suyun, dogalgazin, elektrigin, hatta emeklerinin maliyetini de kendi aralarinda denklestirsinler. Sonra da ciddi bir maliyet hesaplamasi yapsinlar. Bakalim adam basina kac paraya kotaracaklar bu isi. Bu arada, sakin bunalip da, "biz ogrenciyiz kardesim, yemek yapmak bizim isimiz degil" demesinler. Cunku sonucta universite yonetiminin de isi, sizi hergun neredeyse bedavaya doyurmak degil. Kendi aralarinda para toplayip protesto yapmaya gelince varlikli, kimbilir kac cesitten olusan mukellef bir ogun icin 1,75 YTL vermeye gelince fukara gencligim benim.