Yener Yenmez'in yeniden yargılanma iseğine red

Yener Yenmez'in yeniden yargılanma iseğine red
Yener Yenmez'in yeniden yargılanma iseğine red
Üzeyir Garih cinayeti hükümlüsü Yener Yermez'in Ergenekon soruşturması kapsamında ortaya atılan iddialar doğrultusunda yeniden yargılanması talebiyle yapılan başvuru reddedildi

 

İSTANBUL - İşadamı Üzeyir Garih'in öldürülmesi davasının hükümlüsü Yener Yermez'in Ergenekon soruşturması kapsamında ortaya atılan iddialardan sonra yeniden yargılanması talebiyle yapılan başvuru, 'yeniden yargılanmayı gerektirecek bir delil olmadığı' gerekçesiyle reddedildi.
Yermez'in avukatı Mustafa Yalçınkaya, Ergenekon davasının tutuklu sanığı Ümit Sayın'ın evinde ele geçirilen Garih'le ilgili bilgi ve belgeleri, müvekkili Yermez'in 'Garih'i öldürmem için 1 milyon 500 bin dolar teklif edildi' ifadelerini ve Garih'in eski arkadaşı olan Doğan Kasadoğlu'nun Garih'in öldürülmesinin sonrasında torunun kaçırılarak fidye istendiği, fidyenin aile tarafından ödendiği, Garih'in torunun o tarihte Amerika'ya gönderildiği ve sonrasında geri gelmediği yönündeki iddialarını gerekçe göstererek yargılamanın yenilenmesini istemişti. Yermez bu iddialarını bazı gazetecilere gönderdiği mektuplarda da gündeme getirmiş ve Meral isimli bir kadının kendisini yönlendiğiği, Ergenekon sanığı Ümit Sayın'ın cinayetten sonra sevk edildiği Adli Tıp'ta kendisini 'cinayeti dini amaçlarla işlediğini söylemesi yönünde baskı kurduğunu' öne sürmüştü. Yermez bu iddialarla ilgili Ergenekon savcısı tarafından da sorgulanmıştı. Tüm bu iddiaları inceleyen Bakırköy 14. Ağır Ceza Mahkemesi, Yermez'in yeniden yargılanması gerektiren bir durum olmadığını belirterek, 'yargılamanın yenilenmesi' talebini reddetti. Garih, 2001 yılında Eyüp Mezarlığı'nda öldürüldü. Yermez, yakalandığı tarihteki ilk ifadelerinde mezarlıkta para istediği Garih'in kendisini terslediği için öldürdüğünü söylemişti. Yermez bu davada müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı. (Radikal)