Yener Yermez cezaevinde

İşadamı Üzeyir Garih'in katil zanlısı olarak yakalanan Yener Yermez 'gasp amaçlı adam öldürmek' suçundan tutuklanarak Hasdal Askeri Cezaevi'ne gönderdi.
Haber: DEMET BİLGE / Arşivi
TİMUR SOYKAN / Arşivi

İSTANBUL - İşadamı Üzeyir Garih'in katil zanlısı olarak yakalanan Yener Yermez 'gasp amaçlı adam öldürmek' suçundan tutuklanarak Hasdal Askeri Cezaevi'ne gönderdi. Olayın siyasi ya da organize olup olmadığını araştırmak için soruşturmaya katılan
İstanbul DGM Başsavcılığı bu yönde bir delil bulunmadığı için dosyayı 'görevsizlik' kararıyla Eyüp Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdi.
Geniş güvenlik
İstanbul Asayiş Şube Müdürlüğü'nde yedi gündür sorgulanan Yermez, Emniyet'teki işlemlerinin tamamlanmasının ardından dün sabah saatlerinde İstanbul DGM'ye sevk edildi. Yoğun güvenlik önlemleri alan polisin, DGM çevresindeki binaların çatılarına polis yerleştirdiği gözlendi.
'Akrep' adı verilen zırhlı bir araçla DGM'ye getirilen Yermez, adli tabiblikte sağlık kontrolünden geçirildikten sonra, soruşturma savcısı Bekir Raif Aldemir tarafından sorguya alındı.
Yaklaşık üç saat süren sorgunun ardından savcı Aldemir, Yermez'in ifadelerine ve dosya durumuna göre 'görevsizlik' kararı verdi. İstanbul DGM Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin, DGM kapısında bekleyen gazetecilere resmi bir açıklama yaptı. Olaydan sonra polise ve kendilerine cinayetin terör örgütleri tarafından gerçekleştirildiği yönünde ihbarlar geldiğini belirten Engin, "Terör veya siyasi yönü olup olmadığını tespit etmek için olayı DGM de soruşturdu. Ayrıca terör, istihbarat gibi çeşitli şube müdürlüklerinin katılımıyla bütün ihtimaller araştırıldı. Terör ya da organize olduğuna dair delil elde edilemedi. Bu nedenle dosya
'görevsizlik' kararıyla Eyüp Cumhuriyet Başsavcılığı'na sevk edildi" dedi
İfadelerini yineledi
DGM'deki işlemlerinin tamamlanmasının ardından Yener Yermez Eyüp Adliyesi'ne götürüldü. Burada savcı Hasan Yılmaz tarafından kısa bir süre sorgulanan Yermez, Nöbetçi 1. Sulh Ceza Mahkemesi'ne sevk edildi. Hâkim karşısında da önceden verdiği ifadeleri yineleyen Yermez'in cinayeti para için işlediğini söylediği belirtildi. Yermez, 'Gasp amacıyla adam öldürmek' suçundan tutuklanarak Hasdal Askeri Cezaevi'ne gönderildi.