Yener Yermez hakkında dava açıldı

Eyüp Cumhuriyet Başsavcılığı, Garih cinayetiyle ilgili tutuklanan Yermez hakkında idam ve 20 yıldan az olmamak üzere hapis cezası istemiyle dava açtı.

Eyüp Cumhuriyet Başsavcı Vekili Arif Hikmet Özer'in, Savcı Hasan Yılmaz'ın hazırladığı iddianameyi parafe etmesiyle işadamı Üzeyir Garih'in öldürülmesine ilişkin tutuklanan Yener Yermez hakkında idam ve 20 yıldan az olmamak üzere ağır hapis cezası istemli dava açıldı.

Başsavcı Vekili Özer, Eyüp Cumhuriyet savcısı Hasan Yılmaz'ın soruşturmayı tamamlayarak dün hazırladığı iddianameyi bugün parafe etti. Bu parafla açılan davanın dosyası, tevzi işlemi yapılması için Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi. Davanın hangi mahkemede görüleceği ise 28 Eylül 2001 tarihindeki dağıtım işleminden sonra ortaya çıkacak.

Eyüp Cumhuriyet Savcısı Hasan Yılmaz'ın hazırladığı iddianamede, hakkında bir kez idam ve 20 yıldan az olmamak üzere ağır hapis cezası istenen Yermez'in, Garih'i, kendisini Pınar Konuşkan'la mezarlıkta uygunsuz bir vaziyette gördüğü için çıkan tartışma ortamında öldürdüğü yer alıyor.

BİR DAVA DA TETİKÇİLİKTEN

İşadamı Üzeyir Garih'i öldürdüğü iddiasıyla idam istemiyle yargılanacak olan Yermez hakkında bir dava da, 'mafya tetikçiliği'nden açılıyor. Bursa Cumhuriyet Savcısı Derviş Kılıç, Bursa'da bir yaralama olayına karıştığı iddia edilen ve mağdurların teşhis ettiği Yener Yermez hakkında, dava dosyası hazırladığını bildirdi. Savcı Kılıç, mağdur Mehmet Emin Karaydın'ın sağlık raporuyla Yermez'in talimatla ifadesinin alınmasının ardından dosyanın hazırlık aşamasının tamamlanacağını, davanın da 15 gün içinde açılacağını söyledi.

Yermez hakkında yeni dava açılmasına neden olan olay, 20 Temmuz 2001 tarihinde Bursa'nın Yıldırım İlçesindeki bir mobilya mağazasında meydana geldi. İşyerinde tabancayla vurularak yaralanan Mehmet Emin Karaydın, Kayseri'deki bir işadamına olan borcundan dolayı kendisini, bu borcu tahsil etmek isteyen Yermez'in yaraladığını iddia etti. Karaydın, Yermez'i önce gazetelerdeki fotoğrafından, daha sonra da Bursa Emniyet Müdürlüğü ekiplerince götürüldüğü İstanbul'daki yüzleştirmede teşhis etmişti.