'Yenge sen de biraz alttan al' devri bitti

ANKARA - Aile içi şiddet yüzünden karakolluk olan aileler, karakolda barıştırılıp evlerine yollansalar bile, bu durum kayıtlara geçecek. Aile içi şiddet, kayıt formundaki değerlendirme sayesinde, ‘gözden kaçmayacak’.
Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı, aile içi şiddeti önlemek amacıyla protokol imzaladı. İçişleri Bakanı Beşir Atalay, protokol töreninde aile içi şiddetin ‘derinlerde yaşanan ve çok üzerine gidilmemiş bir sosyal sorun’ olduğunu vurgulayarak şöyle konuştu:
“Tüm polis merkezlerine Aile İçi Şiddet Kayıt Formu gönderildi. Böyle bir olay geldiğinde şu anda polis merkezlerinde, bir darp yoksa sadece aile içi geçimsizlik gibi görülüyorsa, uzlaştırma yoluna gidiliyor. Tabii uzlaştırma işin içinde olacak. Ama şimdi mutlaka form doldurularak kayıt altına alınacak. Analiz, değerlendirme, risk dereceleri bu formun içinde yer alacak. Şiddet derecesindeyse ve uzlaşmaz durumdaysa şiddet mağduruna kalacak yer sağlanacak.”
‘Mağdur odaklı’ uygulama modeli başlattıklarını belirten Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf’ın verdiği bilgiye göre kadın sığınma evleri arasında 7 gün 24 saat iletişim ağı oluşturulacak. Poliste işlemi yapılan aile içi şiddet mağdurları il sosyal hizmetler müdürlükleri tarafından teslim alınacak. (Radikal)