Yeni anayasa için sivil uyarı

Yeni anayasa için sivil uyarı
Yeni anayasa için sivil uyarı
Yeni anayasa çalışmalarının tıkanma noktasına gelmesi üzerine sivil toplum örgütleri, TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu'na uyarıda bulundu.
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

Denge ve Denetim Ağı adıyla bir araya gelen 86 sivil toplum örgütü temsilcileri, yeni anayasa sürecinin demokratik ve özgürlükçü ilerlemediğini belirterek, endişelerini açıkladı. Temsilciler, anayasa çalışmaları ile ilgili verilen süreye yaklaşıldığını da anımsatarak, AK Parti ’nin B planını uygulamaya geçirerek kendi başına anayasa yapmasının doğru olmayacağını vurguladı.
Kafkas Kültür Derneği Federasyonu, İnsan Hakları Gündemi Derneği, İHD, Adana Kadın Danışma Merkezi ve Sığınmaevi Derneği, Alevi Vakıflara Federasyonu, Başak Kültür ve Sanat Vakfı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Ekolojik Anayasa Girişimi, Hak- İş , KAGİDER, Kırmızı Biber Derneği, KA-Der, İzmir Romanlılar Derneği, Marmara Gruba Vakfı, Kaos GL, Pembe Hayat LGBTT Derneği gibi sivil toplum örgütü tarafından oluşturulan Denge ve Denetleme Ağı, bir grup gazetecisye yeni anayasa sürecini değerlendirdi. STO’lar adına bildiri okuyan SGTM temsilcisi Özge Konuralp, gelinen noktadan büyük endişe duyduklarını belirterek, “Hak ve özgürlüklerin güvence altına alınmasının bilinen en etkin yolu güçlü bir denge ve denetleme sisteminin kurulmasıdır. Yasama, yürütme ve yargı organları arasında güçler ayrılığının sağlanması, erklerin birbiri üzerinde baskı oluşturmaması ve her erkin toplumsal özgürlükler lehine hepimiz için eşit işlev üstlenmesi gerekmektedir” dedi.

Testi kırılmasın

Platformun Sözcüsü ve Yeni Anayasa Girişimi temsilcisi Ayhan Bilgen ise komisyon tartışmalarının sağlıklı yürümediğini belirterek, “Siyasi kaygılarla yeni anayasa fırsatı kaçırılmasın” çağrısı yaptı. Bilgen şunları söyledi: “Testi kırılmadan müdahil olabilir miyiz, bu yapının amacı bu. Bir partinin emrivakisiyle veya sadece sayısal sınırları aşarak anayasa yapmak etik açısından da toplumsal meşruiyeti açısından da ciddi sıkıntılar doğuracaktır. Türkiye ’de siyasal çıkarlarla sivil toplum ahlakı arasında ayrışma var. Yakın olduğumuz siyasal partinin projesini alkışlayan futbol taraftarı konumunda olmak istemiyoruz. Yaşadığımız süreç demokratik özgürlükçü bir anayasa yapım sürecine benzemiyor. Sürecin kendisi güven bunalımı doğuracak kaygıları taşıyor.”

B planı olmaz

Hak-İş temsilcisi Mustafa Paçalı ise AK Parti’nin mart sonunda ‘B planını’ uygulamaya geçirerek kendi başına anayasa yapmasının doğru olmayacağını belirtti. Temsilciler, TBMM’de grubu bulunan siyasi partileri ziyaret ederek. Heyet, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Meclis Başkanı Cemil Çiçek’i de ziyaret edecek.