Yeni Anayasa paketi yolda

Hükümet yerel seçimler sonrası gündeme getireceğini, CHP'nin destek vermesi halinde öncelikleri olacağını açıkladığı Anayasa paketi çalışmalarına hız verdi.

ANKARA - Hükümet yerel seçimler sonrası gündeme getireceğini, CHP'nin destek vermesi halinde öncelikleri olacağını açıkladığı Anayasa paketi çalışmalarına hız verdi. Adalet Bakanı Cemil Çiçek, 28 Mart yerel seçimlerinden sonra yaklaşık 50 maddeyi kapsayan Anayasa değişikliği önerisini TBMM'ye getireceklerini söyledi. Çiçek, "Seçimden sonra Uzlaşma Komisyonu'nu toplantıya çağıracağız. Biz bu değişimleri kendimiz için yapmak istiyoruz. CHP isterse gelir" dedi.
Anayasa paketi sivilleşme, eşitlik ve devlet yönetiminde şeffaflık konularında cesur adımlar içeriyor. Askeri harcamalara da Sayıştay denetimi öngörülen, kadın erkek eşitliğini kuvvetlendiren, DGM'leri kaldıran, YÖK'teki asker üye kontenjanını kaldıran, basın özgürlüğünü güçlendiren taslak paket, Avrupa Birliği Genel Sekreterliği'nin (ABGS) önerilerini içeriyor.
ABGS'nin önerileri arasında Milli Güvenlik Kurulu'nda kuvvet komutanlarının artık yer almaması da bulunuyor. Ancak CHP'nin ve ordunun tepkisine göre bu madde paketten çıkarılabilir. Hükümetin geçen yıl CHP'ye sunduğu pakete göre daha dar kapsamlıolan paket, son AB'ye uyum paketi döneminde de gündeme gelmiş, ancak geri çekilmişti.