YENİ BEDELLİ ÖNERİSİ 25 yaş, 15 bin lira

YENİ BEDELLİ ÖNERİSİ
25 yaş, 15 bin lira
YENİ BEDELLİ ÖNERİSİ
25 yaş, 15 bin lira

Bedelli askerlikle ilgili hükümetten “Yeni bir çalışma yok” açıklaması gelse de AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, “Kişisel görüşüm” diyerek önerilerde bulundu. Kurtulmuş, teklifinin, ‘25 yaş, 15 bin lira’ olduğunu kaydederek, “Bunu bir sefer yapacaksınız ve bir daha bu defter kapanacak” dedi.
Kurtulmuş dün Meclis’te gazetecilerin, önceki gün bir televizyon kanalında yaptığı “Son sefer olmak üzere bir bedelli askerlik uygulaması olabilir” şeklindeki açıklamasına ilişkin soruları yanıtladı. Bunun tamamen kişisel görüşü olduğunu vurgulayan Kurtulmuş, “Herhangi bir çalışma mı var?” sorusu üzerine şunları söyledi:
“Herhangi bir çalışma olduğu için değil, kişisel görüşüm olarak açıkladım. Senelerdir de söylüyoruz. Burada benim söylediğim bir bütün içinde bir sistem. TSK’nın artık böyle çok sayıda piyadeden oluşan bir yapı olmaktan ziyade hakikaten çok üstün teknolojiyle donanmış, çok ciddi savunma becerisi olan bir uzman orduya dönüşmesi, bir sistem değişikliği. Tabii böyle bir sistem değişikliği olduğu takdirde zaten çok sayıda gencimizi uzun süre askerde tutmaya gerek yok. Dolayısıyla bütün gençlerimiz için kısa süreli bir askerlik. Bu arada son kez belki birikmiş olanlar için bir bedelli meselesi düşünülebilir.”

Başbakan’a da iletirim

Bu görüşünü parti organlarına iletip iletmeyeceğine ilişkin bir soru üzerine Kurtulmuş, “Tabii ki partinin ilgili kurullarına ve Sayın Başbakanımıza yeri geldiği zaman bu görüşlerimi ileteceğim. Belki son kez bedelli düşünülebilir” yanıtını verdi.

Yavuz’un parasına bedel

Bedelli askerliğin tekrar gündeme gelmesi ve bu sefer hem yaşın hem de bedelin düşürülmesi ile elde edilecek gelir 6 milyar liraya kadar çıkabilecek. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, kendi teklifinin 25 yaş ve 15 bin lira olduğunu dile getirdi. Eğer bedelli askerliğin şartları bu şekilde oluşursa en az 400 bin kişinin yararlanacağı tahmin ediliyor.
Bedelli askerlikle ilgili son düzenlemede 31 Aralık 2011 tarihi itibariyle 30 yaşından gün alanların yararlanması şartı getirilmişti. O dönemde de 400 bin kişilik bir hedef vardı. Ancak hem 30 bin liralık bedel hem de yaş sınırının yüksekliği nedeniyle 70 bin 179 kişi yararlanabildi, 2 milyar 230 milyon lira da gelir elde edildi.
Eğer istenecek bedel 15 bin lira olursa yüzde 0.85 faizle 36 ay vadeli ihtiyaç kredisinde taksit 707 liraya denk gelecek. Faiz yüzde 1.05 olursa da taksit 728 lira olacak.
2 milyon 140 bin tecilli
Geçen günlerde Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, 2 milyon 140 bin kişinin askerliğini tecil ettirdiğini söylemişti. Şu anda 520 bin yoklama kaçağı ile 70 bin de bakaya bulunuyor.
1500 OKUL: Eğer yeni bedelli uygulaması önerilen şartlarla kabul edilirse, gelecek 6 milyar lirayla 24 derslikli 1500 okul yaptırılabilir. 24 derslikli bir okulun maliyeti yaklaşık 4 milyon lira.
46 HASTANE: 400 yataklı bir hastane yaptırılmak istenirse 6 milyar lirayla 46 hastane olur.
MARMARAY’A İKİ KARDEŞ: Yine 6 milyar lira ile büyük projeler de gerçekleştirilebilir. Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün maliyeti 4.5 milyar lira olarak ifade ediliyor. Ancak maliyetin 6 milyar lirayı bulabileceği yönünde de bazı demeçler oldu. Bedelliden gelecek 6 milyar lirayla üçüncü köprü rahatlıkla yapılabilir. Marmaray’ın kardeşi olarak bilinen Avrasya Tüneli’nin maliyeti yaklaşık 2.6 milyar lira. 6 milyar lirayla iki tünel mümkün.
İKİ FİNANS MERKEZİ: İstanbul ’a kurulması planlanan Finans Merkezi’nin altyapı projesi 1.5 milyar dolara ihale edilmişti. Bedelliden elde edilecek 6 milyar lirayla iki finans merkezi inşa edilebilir.

Bozdağ: Çalışma yok

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ise Meclis’te konuya ilişkin sorular üzerine, “Benim bildiğim böyle bir çalışma yok. Numan Kurtulmuş temennisini dile getirmiş olabilir” dedi. Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz da Meclis’te gazetecilerin bedelli askerlik sorularıyla karşılaştı. Bakan Yılmaz, bu konudaki sorulara cevap vermekten kaçındı.