Yeni bir Ağrı Dağı oluşabilir!

Yılda ortalama 6-7 bin dağcının tırmandığı Ağrı Dağı, çevre bilinci
oluşmamış dağcılar yüzünden çöplüğe döndü. Deniz seviyesinden 5 bin 165 metre yüksekteki dağın çöplüğü için Türkiye Dağcılık Federasyonu (TDF), kampanya başlattı.
Haber: KADİR SABUNCUOĞLU / Arşivi

AĞRI - Yılda ortalama 6-7 bin dağcının tırmandığı Ağrı Dağı, çevre bilinci
oluşmamış dağcılar yüzünden çöplüğe döndü. Deniz seviyesinden 5 bin 165 metre yüksekteki dağın çöplüğü için Türkiye Dağcılık Federasyonu (TDF), kampanya başlattı. TDF Başkanı Alaattin Karaca "Tırmanışımızda temizlik de yaptık. Poşetler, konserve kutuları, pet şişeler çevreye yayılmıştı. Ağrı'daki manzara gerçekten ürkütücüydü" dedi.
Kampanyanın duyurulduğu 'www. tdf.org.tr' sitesine çevrecilerin tepkileri yağdı. TDF üyesi ve dağ fotoğrafçısı Mehmet Çağlayan çok endişeli:
"Ağrı'ya tırmanan 6- 7 bin sporcudan sadece 2 bini çöpünü bırakmış olsa ve her çöp 1 kilo olsa, yılda 2 ton, beş yılda 10 ton eder. Çöplerin hepsinin aynı yerde olduğunu düşünsenize. 20 yılda çöplerden ikinci bir Ağrı Dağı oluşur."
Ayla Sarıoğlu da TDF'nin sitesine gönderdiği tepki yazısında, "Pes doğrusu. Dağcıları kültür seviyesi yüksek, çevre bilinci çok gelişmiş kişiler olarak değerlendirirdik. Bu çöpleri orada bırakıp gidenleri şiddetle kınıyorum" dedi. Çevreciler Ağrı Dağı'ndaki durumu 'Utanç verici', 'Ayıp' diyerek nitelendirdi.
Kampların çevresi kirli
Ermenistan ve İran'dan da görülebilen Ağrı Dağı'na Doğubeyazıt'la Iğdır yörelerinden tırmanışlar düzenleniyor. Yaz ve kış sezonları dahil her yıl Ağrı'ya ortalama 6-7 bin kişi tırmanıyor. Dağcılar deniz seviyesinden 3 bin 200 ve 4 bin 200 metrede iki kamp kuruyor.
Dağda ana ve ara kamplara yakın yerlerde önemli ölçüde kirlilik kendini gösteriyor. Çöplerin arasında en çok dikkati sigara izmaritleri, bira kutuları, yemek kapları, konserve kutuları, naylon poşet, plastik kaşık-çatallar ve pet şişeler çekiyor.