Yeni bir hayat mümkün

Türkiye, ocak ayı başında bir anne-kızın ayrıntıları ortaya çıktıkça daha da korkutan hikâyesiyle tanıştı. Her şey İzmir'in Buca ilçesinde ilköğretim öğrencisi S.Ş.'nin okul müdürüne açılmasıyla başladı.

İZMİR - Türkiye, ocak ayı başında bir anne-kızın ayrıntıları ortaya çıktıkça daha da korkutan hikâyesiyle tanıştı. Her şey İzmir'in Buca ilçesinde ilköğretim öğrencisi S.Ş.'nin okul müdürüne açılmasıyla başladı.
11 yaşındaki S.Ş., HIV taşıyan annesinin kamyoncularla birlikte olduğunu, kendisinin de taciz edildiğini söylüyordu. Çok geçmeden annenin eşini AIDS yüzünden kaybettiği, küçük kızın da HIV taşıdığı, ama 'dışlanma' korkusuyla bunu gizledikleri ortaya çıktı. S.Ş., derhal Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu'nda (SHÇEK) koruma altına alındı, anne P.Ş., kendi isteğiyle Ege Üniversitesi Hastanesi'ne yattı. Anne -kız unutuldu gitti.
Onlar içinse hayat durmadı. Anne P.Ş., dün sekiz kilo almış halde taburcu oldu. Mutluydu: "Yatmadan önce yürüyemiyordum, şimdi şikâyetim kalmadı. İş buldum. Başımı sokacak, ileride kızımla yaşayacağım ev arıyorum. Yetkililer yardım sözü verdi. Ben mutlu olmayayım da kim olsun?"
Hastanede geçirdiği dönemde anneyi en çok sevindiren kızının sürpriz ziyareti olmuş: "Odamda uyuyordum, 'Anne' diye bir ses duydum. Kızımı göstermelerini hiç beklemiyordum. Kokumuzu özlemişiz, sarıldık. Heyecandan ateşlendi. İki kere daha görüştük. İlk ikisinde yanımızda yetkililer vardı. Sonuncuda baş başaydık."
Anne P.Ş. bu ziyaret sırasında kızına neden kendisi suçlayan şeyler anlattığını da sormuş: "Hep yüzleşmek istiyordum. Neden hakkımda böyle şeyler söylediğini sordum. Meğer kızımı emanet ettiğim arkadaşım G.K. olaydan bir gün önce okula gidip hakkımda 'fuhuş yapıyor' demiş. Ertesi gün de kızıma benim fuhuş yaptığımı söylemiş, 'seni müdüre götüreceğim, bunları anlatacaksın' demiş. Kızım anlatırken bile 'G. abla niye böyle yaptı, iyi mi oldu' diye sordu. G.'nin amacını anlayamadım."
HIV taşıyıcılarından mektup
Başlarından geçenler ne olursa olsun anne-kızın arası şimdi iyi görünüyor. Bunun en somut kanıtı, annesine gönderdiği mektuplar. S.Ş., kalplerle süslediği mektubunda annesine sevgisini, nasıl bir evde oturmak istediğini anlatıyor. Hem anne P.Ş. sadece kızından değil, hiç tanımadığı insanlardan, örneğin başka HIV taşıyıcılarından ve Pozitif Yaşam Derneği üyelerinden moral mektupları alıyor.
HIV büyük korku yaratsa da Türkiye'de 'şimdilik', Güney Afrika'da olduğu gibi bir 'salgın' değil. Bunun böyle kalması için, Türkiye'nin 110'u 19 yaşın altında 2412 HIV taşıyıcısına emekleriyle, saklanmadan yaşayacakları, horlanmadan tedavi olacakları ortamı vermesi gerekiyor. (dha, Radikal)