Yeni bir soğuk hava dalgası geliyor

Türkiye, bu geceden itibaren Orta Akdeniz'den gelen yağışlı havanın etkisine girerken, hava sıcaklıkları 8-10 derece düşecek.

Türkiye, bu geceden itibaren Orta Akdeniz'den gelen yağışlı havanın etkisine girecek. Yarın özellikle Marmara'nın güneyi, Ege ve Batı Akdeniz'de kuvvetli lodosla birlikte etkili olacak yağışlar, çarşamba günü Karadeniz üzerinden gelecek soğuk havayla birlikte yurdun kuzey, iç ve doğu bölgelerinde kar şeklinde görülecek. Aynı gün hava sıcaklıkları yurdun kuzey ve iç kesimlerinde 8-10 derece azalacak.
Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nden yapılan 'Meteorolojik Uyarı'ya göre, Türkiye bu geceden itibaren Orta Akdeniz üzerinden gelen yağışlı havanın etkisine girecek. Yarın, yurdun Batı ve Orta bölgelerinde görülecek sağanak yağışlar, özellikle Marmara'nın güneyi, Ege ve Batı Akdeniz'de kuvvetli lodosla birlikte etkili olacak.
Çarşamba günü Karadeniz üzerinden gelen soğuk havayla birlikte yurdun kuzey, iç ve doğu bölgelerinde kar yağışı görülecek. Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu'da ise etkili sağanak yağış kaydedilecek.
Hava sıcaklığı çarşamba günü yurdun kuzey ve iç kesimlerinde 8-10 derece azalacak. Soğuk ve yağışlı hava, 22 Kasım Perşembe günü kuzeydoğuya yönelerek, yurdu terk edecek. Perşembe günü, Orta Karadeniz kıyıları, Doğu Karadeniz ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin doğusu karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçecek.
Meteoroloji yetkilileri, yurdun güney ve batısında beklenen etkili sağanak yağış, kuzey ve doğudaki kar yağışı nedeniyle ilgililerin tedbirli olmalarını istedi.

MAHSUR KALAN ÇOBANLAR ARANIYOR

Rize'nin İkizdere ilçesine bağlı İspir karayolu üzerindeki Ovit Dağı'nda mahsur kaldığı iddia edilen 3 çobanı arama çalışmaları başlatıldı. Rize Jandarma Komutanlığı'na, yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle yolu kapanan Ovit Dağı'nda üç çobanın mahsur kaldığı ihbarının yapılması üzerine, Karayolları ve Köy Hizmetleri İl Müdürlükleri'ne bağlı ekipler söz konusu çobanları arama çalışmalarına başladı.

808 KÖY YOLU KAPALI

Doğu Karadeniz'in yüksek kesimlerinde etkili olan kar yağışı nedeniyle, Trabzon'da 192, Rize'de 167, Bayburt'ta 3, Giresun'da 300, Gümüşhane'de 60 ve Artvin'de 86 olmak üzere toplam 808 köyle ulaşım sağlanamıyor.
Karayolları 10. Bölge Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, İkizdere-İspir yolu Ovit Dağı mevkiinde kar ve tipi nedeniyle, Gümüşhane-Tirebolu yolunun Kürtün-Özkürtün arası tünel girişindeki heyelan nedeniyle, Beşikdüzü-İskenderli-Tonya yolu 20-25. kilometreleri arasında kar yağışı ve tipi nedeniyle ulaşıma kapalı bulunuyor. Giresun'da Dereli-Şebinkarahisar yolu Eğribel mevkiinde ulaşım, yoğun kar ve tipi sebebiyle tek şeritten kontrollü olarak sağlanıyor.
Gümüşhane Ayrım-Yağmurdere il yolu Kostan Dağı mevkiinde ulaşım, kar yağışı nedeniyle tek şeritten kontrollü olarak sürüyor.
Bayburt'ta Soğanlı Dağı mevkii aşırı kar yağışı nedeniyle ulaşıma kapandı. Öte yandan Giresun'da kötü hava şartları nedeniyle okullar bugün tatil edildi.