Yeni bir subay, yeni bir ihbar

Yeni bir subay, yeni bir ihbar
Yeni bir subay, yeni bir ihbar

İhbarcı subay mektubunu Ergenekon savcısı Öz?ün yanı sıra, Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık,Adalet Bakanlığı ve siyasi partilere de göndermiş.

Albay Çiçek'in imzası bulunan belgenin orijinalini savcılığa gönderen subaydan sonra bir ihbarcı subay daha ortaya çıktı. Çiçek'le ilgili soruşturmadaki bilgisayar incelemelerinin üstünkörü olduğunu anlatan subay bazı yeni belgelerden de bahsetti

İSTANBUL - ‘İrticayla Mücadele Eylem Planı’nın orijinal belgesinin bir subay tarafından ihbar mektubuyla birlikte Ergenekon savcılığına gönderilmesinden sonra, ikinci bir ‘ihbarcı’ subay daha ortaya çıktı. Subayın CD halinde bir ihbar mektubu ve Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait olduğu belirtilen klasörler yolladığı ileri sürüldü. Bilgi Destek Dairesi’ndeki bilgisayarları inceleyen ekipten olduğunu söyleyen subay mektupta, Albay Dursun Çiçek ile ilgili askeri savcılıkta yapılan incelemenin yetersiz olduğunu savunda ve bazı yeni belgeler elde ettiğini anlattı. Mektubun Ergenekon Savcısı Zekeriya Öz’ün yanı sıra Cumhurbaşkanı, Başbakan, Adalet Bakanı ve muhalefet liderlerine de yollandığı ileri sürüldü. Mektupta şu ifadeler yer alıyor:
“Bilgi Destek Şubesi’ndeki bilgisayarlarda 14 adet hard disk sökülerek incelendi. Acele bir inceleme yaptırılarak bir gün sonra iade edilmesi istendi. 14 adet hard diskin sadece imajlarının alınması bile bu kadar kısa sürede mümkün değildi. Sadece hard disklerdeki dosyalarda kelime taraması yapılarak arama gerçekleştirildi. Bu şekilde yapılan arama ile ne silinmiş dosyalar ne de şifreli dosyalar incelenebildi. Şifreli dosyalar aranmadı ve şifre çözme işlemleri yapılamadı. Herhangi bir şifreli belgenin çözülebilmesi için bile zamana ihtiyaç vardır. 

İncelemede psikolojik baskı
İnceleme sırasında aynı dairede görevli olan Sedat Özüer Albay görevlendirilerek inceleme işlemini gerçekleştiren ast rütbeli personel üzerinde psikolojik baskı oluşturuldu. Karargâhta resmi dosyalar genellikle ana server denen dosa sunucuda tutuluyor. Bu dosya sunucuda ki dosyaların olaydan 4-5 gün sonra incelendiğini öğrendim. Tabii ki gerekli temizlik yapıldıktan sonra karargâhta bu tür gizli çalışmalar en az albay düzeyinde personel tarafından kendilerine tahsis edilmiş özel dizüstü bilgisayarlarda (bunlardan bir kısmı parmak iziyle çalışmaktadır) yapılmaktadır. Bu bilgisayarlara MBS Başkanlığı’nda göreli personel bile erişim sağlayamamaktadır. Dursun Çiçek Albay’a ait dizüstü bilgisayar ise olaydan ancak dört-beş gün sonra incelenebilmiştir. Beş gün içinde kayda değer bir şey kaldıysa tabii ki.
Kendi olanaklarımla bazı hard disklerden silinmiş dosyaları geri getirmeye çalıştım. Dosya adlarından dikkatimi çekenleri kurtarmaya çalıştım. Kurtarabildiğim dosyaların kopyasını aldım. Geri getirmeye çalıştığım bazı dosyaları açamadım. Bu aramalar sırasında Dursun Çiçek Albay’ın belgesinin izine rastlamasam da aynı paralelde birçok çalışma yapıldığını gördüm. Benden sadece Dursun Albay ile ilgili belgeyi aramam istendiği için korkudan bulduğum diğer belgeler hakkında  amirlerime herhangi bir şey bahsedemedim. Ancak lazım olur diye bunları sakladım. Ortaya çıkarırsam benim üzerime de gelirler diye bu konu hakkında şimdiye kadar bilgi vermedim. Ancak söz konusu belgenin gerçek olduğunun ortaya çıkarılmasından sonra bu dosyaların sizin tarafınızdan incelenmesinin daha doğru olacağını düşünerek CD ortamında sizlere gönderiyorum.”
Subayın CD içinde gönderdiğini söylediği ve bilgisayarlardan kopyaladığı dosyalar içinde şu bilgiler olduğu iddia ediliyor: 

* Kamuoyu oluşturmak için anket yapılması öneriliyor. Ankette çıkacak sonuçlar sıralanıyor:Türk toplumunun en çok güvendiği kurum yüzde 93 ile TSK, hükümete olan güven yüzde 45, türban takan kadınların sayısı son beş yılda yüzde 10 arttı, halkın yüzde 85’i TSK’nın Irak’ın kuzeyine operasyon yapılmasını istiyor.

Bakanlar fişlenmiş
* Ahmet Davutoğlu, Ali Babacan, Egemen Bağış ve Cüneyt Zapsu  hakkında çeşitli bilgiler. 

* Ergenekon sanığı Sevgi Erenerol,Türk Ortodoks Patrikhanesi Patriği Paşa Ümit Erenerol, Araştırmacı, gazeteci yazar Levon Panos Dağbağyan ile ilgili vatana bağlılıklarının sorgulandığı personel bilgi formları. 

* Açık Toplum Enstitüsü, Bahçeşehir Üniversitesi, Kadın Merkezi Vakfı (KAMER) ile ilgili bilgiler yer alıyor. Can Paker, Nebahat Akkoç, Osman Kavala, Ömer Madra, Nadire Mater, Salim Uslu ve Şahin Alpay hakkında notlar bulunuyor.  

*  TSK’nın din karşıtı olmadığına dair film çekilmesiyle ilgili planlar ve Mustafa Altıoklar, Sinan Çetin, Çağan Irmak gibi ünlü yönetmenlerin isimleri bulunuyor. (Radikal)

Çiçek iki kez tutuklanıp bırakıldı
Genelkurmay Harekât Başkanlığı 3. Bilgi Destek Şube Müdürü Çiçek, İrticayla Mücadele Planı’yla ilgili 30 Haziran’da tutuklanmıştı. Çiçek, imzanın kendisine ait olduğunu ancak bu imzanın 10 yıl önce imzaladığı başka bir belgeden kopyalandığını öne sürmüştü. Çiçek 18 saat tutukluluğun ardından ‘delil yetersizliği’ gerekçesiyle tahliye edilmişti. 30 Eylül’de ise yeni bir gelişme yaşanarak, bir subay tarafından Ergenekon savcılarına bir ihbar mektubu  ile birlikte belgenin orijinali yollanmıştı. Albay Çiçek 11 Kasım’da yeniden tutuklanmıştı. Çiçek’in, ‘adresinin sabit olması ve kaçma şüphesi bulunmaması’ nedeniyle oybirliğiyle tahliyesine karar verilmişti.