@ismailsaymaz

Yeni bir suç bulundu: İşkencede ölen amcayı anmak!

Yeni bir suç bulundu: İşkencede ölen amcayı anmak!
Yeni bir suç bulundu: İşkencede ölen amcayı anmak!
20 yaşındaki Hasan Tunç'un 1982 yılında işkencede öldürülen amcası Mustafa Tunç'un mezarı başındaki anma törenine katılması, "terör eylemi" olarak dava dosyasına girdi.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Gezi Parkı ’ndan sonra yasadışı Marksist Leninist Komünist Parti (MLKP) adına faaliyet gösterdiği suçlamasıyla tutuklanan 20 yaşındaki Hasan Tunç’un 1982 yılında işkencede öldürülen amcası Mustafa Tunç’un mezarı başındaki anma törenine katılması, “terör eylemi” olarak dosyaya girdi. Tunç, ifadesinde, “Öz amcamdır. Onunla ilgili bir etkinliğe katılmam normaldir” dedi.
Gezi Parkı gösterilerinden sonra basılan adreslerden biri de, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) olmuştu. Yasadışı MLKP ile ilişkisi olduğu gerekçesiyle onlarca partili gözaltına alındı. Aralarında, ses operatörlüğü yapan Hasan Tunç’un da bulunduğu 27’si tutuklandı. Tunç hakkındaki suçlamalar arasında, 1982 yılında Selimiye Askeri Kışlası’ndaki işkenceler nedeniyle hayatını kaybeden amcası Mustafa Tunç’un mezarı ziyaret etmesi de yer aldı. Mezar ziyaretlerinin yanı sıra Ankara ’da 2012’de yapılan Alevi mitingi sırasında güvenlik noktasında polisle çatışmak, 2012’de canlı bomba eyleminde ölen iki kişinin cenazesine katılmak, 2009 yılında Sosyalist Gençlik Dernekleri Fedarasyonu’nun kampına gitmek de, Tunç’un diğer 'eylemleri' olarak sıralandı.
Tunç savcılıktaki ifadesinde, amcasıyla ilgili etkinliğe katılmasının normal olduğunu, diğer cenazelere insani amaçlarla gittiğini, örgüt üyesi olmadığını söyledi. Ankara’daki Alevi mitingine ise babasıyla katıldığını, babası yaşlı olduğundan fazla ilerleyemediğini, polisle çıkan çatışmada yer almadığını söyledi. Beş aydır tutuklu bulunan Tunç ve arkadaşlarıyla ilgili iddianame henüz çıkmadı.