Yeni CMK polisin istediği şekilde değişti

Polisin itirazlarını dikkate alan AKP, Abdullah Öcalan'ı gerekçe göstererek 'savunma hakkını sınırlamada' direndi. Avukatların tepkisini çeken hükümler Ceza Muhakemeleri Kanunu'nda (CMK) kalacak.
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - Polisin itirazlarını dikkate alan AKP, Abdullah Öcalan'ı gerekçe göstererek 'savunma hakkını sınırlamada' direndi. Avukatların tepkisini çeken hükümler Ceza Muhakemeleri Kanunu'nda (CMK) kalacak. Yapılan değişiklikle gözaltı süresi 48 saate çıkarılırken, izinsiz gösteri yapana tutuklama yolu yeniden açıldı.
TBMM Adalet Alt Komisyonu, yeni CMK'da yapılacak değişikliklere ilişkin çalışmalarını dün tamamladı. AKP Kilis Milletvekili Hasan Kara'nın 37 maddelik teklifi bazı değişikliklerle kabul edildi. CHP'nin karşı çıkmasına karşın teklifin polise arama-inceleme yetkisi veren maddeleri kabul edildi. Teklifle getirilen değişiklikler şöyle:

 • Öcalan gerekçe gösterilerek avukatlara getirilen 'savunma hakkı sınırlamaları' korundu. 'Savunma hakkı sınırlamaları'na göre hakkında siyasi ve örgütlü suçlardan soruşturma açılan avukatların aynı nitelikteki davalara girmelerinin önü kapanmış oldu. Değişiklik, hakkında soruşturma açılan binlerce avukatı benzer davalara girmekten alıkoyacağı için baroların tepkisini çekiyor.
 • Gözaltı süresi, yakalama yerine en yakın hâkim veya mahkemeye gönderilmesi için zorunlu süre hariç yakalama anından itibaren 24 saati geçemeyecek. Komisyon 'zorunlu sürenin suiistimal edilmesini önlemek' için teklife, 'Zorunlu süre de 24 saati geçemez' hükmünü ekledi. Böylece gözaltı süresi 48 saatle sınırlandı.
  Tutuklamada üst sınır bir yıl
 • Yeni CMK'da tutuklama kararı için aranan ceza üst sınırı iki yıldan bir yıla indirildi. Cezasının üst sınırı bir yıldan fazla suçlarda tutuklama kararı verilemeyecek. Adalet Bakanlığı yetkilileri bu değişikliğin gerekçesini "Çok sayıda toplantı ve gösteri yapılıyor. Bunlara katılanlara tutuklama veremiyoruz, bunlar serbest kalıp yeniden gösterilere katılıyor" diyerek açıkladı.
 • Bir kişi hakkında yurtdışına çıkış yasağı konulabilmesi için cezasının üst sınırının üç yıl olması ve nakdi kefalet ödemesi şartı kaldırıldı. Buna göre tüm şüpheliler için yurtdışına çıkış yasağı konulabilecek.
 • Anayasa gereği dolaylı dinleme yapılamadığı için, soruşturma ve kovuşturmada şüpheliye ulaşılmasını kolaylaştırmak amacıyla 'sinyal izleme' yöntemi getirildi.


  • http://www.radikal.com.tr/7460377460370

   YORUMLAR

   Bu habere henüz yorum yazılmamış.