Yeni âdet: Öğretmenler için mevlit okutuluyor!

Öğretmenler Günü nedeniyle geçen yıl Amasya ve Kırşehir milli eğitim müdürlüklerinin 'resmi' programlarına koyduğu 'mevlit', rutin bir 24 Kasım etkinliğine dönüşüyor.
Haber: BETÜL KOTAN / Arşivi

ANKARA - Öğretmenler Günü nedeniyle geçen yıl Amasya ve Kırşehir milli eğitim müdürlüklerinin 'resmi' programlarına koyduğu 'mevlit', rutin bir 24 Kasım etkinliğine dönüşüyor. Balıkesir'in Havran İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, 'camide mevlit (Hz. Muhammed'in doğumunu, hayatını anlatan mesnevi) okutacak. Bilecik'in Bozüyük ilçesinde mevlit ve mezarlık ziyareti ise bugün.
Havran İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlaması için oluşturduğu beş kişilik heyetle yaptığı toplantıda, resmi programa mevlidi de ekledi. Öğretmenler Günü ilçe kutlama kurulu toplantı tutanağında, Atatürk anıtı önünde başlayan programın Merkez Camii'nde okutulacak mevlitle bitirileceği belirtildi. Organizasyonu yapması için Halk Eğitim Merkezi Müdür Yardımcısı Ahmet Kafaf ile Öğretmenevi Müdürvekili İbrahim Çevik görevlendirilirken tutanağın altında beş kişilik kutlama heyetinin yanı sıra İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Dalyancı'nın da imzası bulunuyor. Bozüyük İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nce düzenlenen resmi programda ise Kasımpaşa Camii'nde cuma namazı öncesinde mevlit okutulması ile mezarlık ve kabir ziyareti var.
Eğitim-İş Genel Başkanı Yüksel Adıbelli, uygulamaya "İlçe milli eğitim müdürü, müftülerin ve imamların yapacağı işleri yapmaya kalkıyor. Eğitimin dinselleştirilmesiyle karşı karşıyayız" diye karşı çıktı. Eğitim-Sen Genel Başkanı Alaaddin Dinçer de "24 Kasım dini tören vasfı kazanmaya başladı. Mevlit de okutulabilir ama bunu MEB'e bağlı kurumların yapması kabul edilemez" dedi.