Yeni devir eski usul

'Tek çatı'nın ilk gününde, halkın 'devrim'den haberi olmadığı anlaşıldı.Sağlıkta tek çatı uygulaması dün başladı ama üniversite hastanelerinde kimlik yetmedi. Çünkü hastanın kurumsal bilgilerine internetten ulaşmak vakit alıyordu.
Haber: EMRE BOZTEPE / Arşivi

İSTANBUL - Sağlık sisteminde devrim olarak anılan 'tek çatı' uygulaması dün başladı. Emekli Sandığı, Bağ-Kur ve SSK ayrımı ortadan kalktı. Bu devrime göre, Emekli Sandığı, SSK ve Bağ-Kur üyesi hastalar sevk almadan üniversite hastanelerine gidebilecek. Hastalar sadece kimlik göstererek, muayene olabilecekler. Hastanın yanında vizite kâğıdı ya da sağlık karnesi olması gerekmeyecek. Peki uygulama hayata nasıl geçecekti? Bunu yerinde görmek için üniversite hastanelerini dolaştık. Belki karne günü olduğu için korkulan izdiham yoktu. Sadece kimlik görmek yeterli değildi. Vatandaşların ise bu devrimden henüz haberi yoktu.
İlk durağımız İstanbul Tıp Fakültesi. Eskiden Emekli Sandığı üyeleri dışındakiler buraya ancak diğer hastanelerden sevk alarak gelebiliyordu. Artık sevk almadan muayene mümkün. Bunun için vizite kâğıdı, sağlık karnesi veya resmi kimlik belgelerinden birini göstermek yeterli.
Göğüs Hastalıkları Polikliniği'ne gidip görevliye SSK'lı olduğumu ve sevk almadan muayene olup olamayacağımı sordum. Görevli, çalışanların vizite kâğıdı ve sağlık karnesi getirerek muayene olabileceğini söyledi. İç hastalıkları polikliniklerinde de aynı cevabı aldım. İstanbul Tıp Fakültesi'nde muayene olmak isteyen SSK'lı ve Bağ-Kur'lu hastaların sevk almasına gerek yoktu ancak yalnız kimlikle muayene olmaları da şimdilik mümkün değildi.
Kaza bir gün erken gelmiş!
Vatandaşların yeni sistemden haberdar olup olmadığını öğrenmek için muayeneye gelen hastalara sevk alıp almadıklarını sordum. Hastaların çoğu Emekli Sandığı'na bağlıydı ya da başka hastanelerden sevk alarak gelmişti. Eşi bir gün önce trafik kazası geçiren ve acil serviste yatan Serap Yıldız'dan kocasının polikliniklere aktarılması için sevk istenmişti. Yeni uygulamadan haberdarlardı ancak tam olarak ne yapacaklarını bilmiyorlardı. Yıldız, "Kocam yeni uygulamadan bir gün önce kaza yaptı.
O yüzden bizim sevk almamız gerekiyor. Ancak sevksiz uygulama nasıl olacak bilmiyorum" diyordu. SSK emeklisi Nazım Şancı da bir aydır hastanede tedavi olduğunu söylüyordu. Sevk zorunluluğunun kalktığını bizden öğrendi ve çok sevindi.
İkinci durağımız Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'ydi. Burası daha sakindi. İç Hastalıkları Bölümü'ne gidip SSK'lı olduğumu ve muayene olmak için ne yapmam gerektiğini sordum. Görevli muayenenin bittiğini, ertesi sabah gelmem gerektiğini söyledi. Peki ertesi sabah hangi belgeler istenecekti? Görevli sağlık karnesi ve vizite kâğıdının yeterli olacağını ama erken gelmem gerektiğini söyledi. 'SSK emeklisi olan akrabalarım için de aynı belgelerin mi isteneceğini' sorduğumdaysa cevabı, "Hayır onlar sadece sağlık karnesi getirsin" oldu.
Psikiyatri Bölümü'ne giderken yolda rastladığım hastalara yeni uygulamayı sordum. Hiçbiri uygu lamadan haberdar değildi. Oğlunu bir ay önce ameliyat ettiren SSK'lı Sebile Demir hastaneye kontrol için geldiklerini, ancak bundan sonra sevk almak zorunda olmadıkları için memnun olduklarını söylüyordu.
Psikiyatri Bölümü'nde de muayenenin sona erdiği söylendi. Yarın tekrar gittiğimde sevke gerek yoktu, sağlık karnesi ve vizite kâğıdı yeterliydi. Gazetelerde okuduğum haberlerde sadece kimlik göstererek de muayene olabileceği hatırlattığımda "Sadece kimlik verildiğinde internete girip hastanın hakedişleriyle ilgili bilgilere ulaşmamız gerek. Bu da çok uzun zaman alıyor. Vizite kâğıdı geldiği zaman böyle bir sıkıntıyla karşılaşmıyoruz" yanıtı verildi.
'Sevksiz gelen oldu mu?'
O sırada uygulamanın nasıl gittiğini merak eden bir görevliyle kayıttaki kişi arasında geçen diyalog, insanların uygulamadan ne kadar haberdar olduğunu özetliyordu:
"Bugün sevksiz gelen SSK'lı oldu mu?"
"30 kişi muayene için sıra aldı ama sevksiz başvuran SSK'lı çıkmadı."