Yeni ev değil, hayat boyu borç

Yeni ev değil, hayat boyu borç
Yeni ev değil, hayat boyu borç
Eski Sulukuleliler yeni evlerine yerleşmeye başladı. Gani ailesi, yeni evlerine bakınca 'daha iyi bir hayat' değil 270 bin liralık borç görüyor.
Haber: ELİF İNCE - elif.ince@radikal.com.tr / Arşivi

Sulukule’de evleri 2008’de yıkıldığından beri bu anı bekliyorlar. Mahallenin ‘Hacı Amca’sı 70 yaşındaki İsmail Gani, eşi ve kızıyla yaşayacağı yeni dairenin kapısını açarken “Sonunda içeri girdik ama nasıl ödeyeceğimiz belli değil” diyor sıkıntıyla. Binaya ilk yerleşenler onlar, komşularının henüz hiçbirinin yüzünü görmemişler. Eskiden herkesi tanıdıkları bu sokaklarda, bu yepyeni evlerde şimdi kimler oturacak bilmiyorlar.

Mahalledeki STK’lara göre, Fatih Belediyesi’nin TOKİ’yle yürüttüğü ‘yenileme projesi’ kapsamında Sulukule’de evi yıkılarak zorla tahliye edilenlerin sayısı 3 binin üzerindeydi. Fatih Belediyesi’nin son verilerine göre yeni konutlarda 199 Sulukuleli hak sahibi oldu.* Gani ailesi de bu hak sahiplerinden biri.


KİRA GELİRLERİ VARDI, ŞİMDİ BORÇLULAR
İsmail Gani boş salondaki pencerenin üzerine attıkları kumaşı kaldırıp sokağın karşısındaki yeni binalardan birine işaret ediyor. “Eski evimiz oradaydı’’ diyor. ‘’Emekliliğimizde rahat edelim diye yapmıştık. Tek kuruş borcumuz yoktu, rahattık...”

Yıkılan üç katlı binalarının bir katında kendisi, eşi ve kızı; bir katında oğlu, diğerinde de kiracısı yaşıyormuş. Eski evin yerine kurada çektikleri - sözleşme gereği 5 yıl boyunca satamayacakları- üç daire için toplam borçları 270 bin lira .

Tek geliri İsmail Gani’nin 875 liralık emekli maaşı olan aile için bu evler ‘daha iyi bir hayat ’ değil ‘hayat boyu borç’ anlamına geliyor. Oldukça da riskli bir borç: TOKİ’yle imzalanan sözleşme gereği hak sahipleri birbirini izleyen en az iki taksit ödenmezse sözleşme feshedilebiliyor. ‘Hacı Amca’nın eşi Semra Gani, “Mezara kadar bitmez bu borç, çocuğumuza da kalır. 15 seneye bölmüşler, o kadar yaşayacağımız ne malum?” diye dert yanıyor.


BÖYLE PENCERE OLMAZ!
81 metrekarelik dairelerini gezdirirken, başından beri “Sulukuleler için yapıldı” diye övülen konutların aslında ne yaşam tarzlarına ne de bütçelerine uygun olduğunu anlatıyorlar. İsmail Gani, yerden ısıtmalı sistemi gösterip, “Burası kışları çok eser, zor ısınır. Aidatı ne olacak, nasıl ödenecek?” diye şikayet ediyor. Yerden tavana kadar pencereleri “Bizim ananemizde böyle bir pencere yok. Zaten evler birbirinin içine bakıyor” diye eleştiriyor. Kapıları sokağa açılan giriş katı dairelerinde yaşamadığına şükrediyor, ‘Burası yarım metre kar alır, yağmur çamur içeri girer kışları” diyor. Hırsızlıktan da endişe ediyor, “Daha bir hafta oldu 71 su saati çalınmış. Bu pencereler hırsızlara davetiye” diyor, sonra “Gelsin buranın mimarı kimse bir sene şu giriş katında otursun bakalım” diye söyleniyor. Liste uzayıp gidiyor: Mutfak kapısından içeri eski buzdolapları sığmıyor. Banyo kocaman (“Dans mı edeceğiz içinde?”) ama kızının odası küçücük. Mutfak tezgahındaki kırıklar, biçimsiz sıvalar, kilidi tam kapanmayan giriş kapısı… Ödenecek bedeli düşündüğünde hepsi gözüne batıyor.


BALKONA ÇAMAŞIR ASMAK YASAK!
Siteyi bir yıl boyunca TOKİ iştiraki Emlak Yönetim A.Ş. yönetecek. İsmail Gani, anahtarları alırken eline tutuşturulan site kuralları ve yasaklar listesini gösteriyor: Balkona çamaşır asmak da yasak, kapı önünde ayakkabı bırakmak da… Listeyi elinde sallayarak isyan ediyor: “Görünce beynime kan hücum etti, hapiste miyiz evde mi?”

* Mahalleliye imzalatılan ilk sözleşmelerde metrekare fiyatı 1.243 lirayken, son fiyat (‘199 esas mahalleliye %20 indirimle’) 2.000 liraya geldi. Aynı sözleşme gereğince evlerini 5 yıl boyunca satamayacaklar.  http://www.radikal.com.tr/113944011394408

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Daha durun bakalım... - citizen

  Daha kim bilir ne şekilde tacize uğrayacak ve alın yaptığınız ev sizin olsun diye pılıyı-pırtıyı toplayıp çekip gideceksiniz. Bu an'ı bekleyen çok sayıda yandaş pusudan sırıtmaya başlamışlardır bile...

  Siz de "sarı öküzü" kaptırdınız... - moeztas

  ...Sulukuleli kardeşlerim. Bundan sonra olacak olan şu: Taksitleri ödeyemeyince, evler elinizden alınacak, peyder pey. Sonra ne mi olacak? Orası "yerli Sulukuleliler"den arındırılmış yeni/yandaş Sulukulelilere pazarlanacak. Herşey hukuki ve nizami yani. İki yüzlülüklerinden onlar diyemiyorlar ama ben söyliyeyim: "Siz Tarihi Yarımadanın manzarasını bozuyordunuz ve de bir hazinenin üstünde oturuyordunuz." Halbuki orada "kalburüstüler" oturmalıydı. Tek kelimeyle kandırıldınız. Yeni ve eski belediye başkanlarınızın kulakları çınlasın, size yaptıkları bu "iyilikler(!)" için. Allah izin verirse daha çooook "iyilikler(!)" yapacaklar İstanbul'a.

  Anlayamadım. - Clear

  Adamın üç katlı evinin olduğu kendi arazisi üzerine,üç katlı yeni bina yapılıyor.Neden 270 bin TL borçlandırılıyor? Üstelik 5 sene satma yasağı neden konuyor? Eğer 5 sene sonra satabilecekse,bırakın şimdi satsın ve borcunu ödesin.Kaldı ki bugün her türlü zeminde,uygun temel atma koşuluyla,10 katlı bina yapma ruhsatı verilebilmektedir.Neden iyi bir parselasyon yapılıp da 10'ar katlı binalar dikilmemiş? Eğer bu yapılsaydı,bu adamcağıza arsa payı olarak en az %30 hak verileceği için o üç kat kendisine borçsuz olarak tapulanabilirdi.Diğer 7 kat da inşaatı yapanın olurdu.Yani mutad olan arsa karşılığı kat ya da daire vermektir,borçlandırmak değil.Konuya tam vakıf değilim ama ben yine de işin aslını bir türlü anlayamadım.

  amaçları... - Agér

  bunların amaçları sizleri bezdirip kaçırmak ve böylelikle kendi istediklerine satışları yapabilmek. devletin sulukule halkını orda barınmasına inanmak ancak saftiriklik olur.

  sen bilmezsin devlet bilir - aharasa

  akplilere senelerce aynı şeyi söylemedi mi dikta rajimi. sen bilmezsin devlet bilir. arapça ezan kötüdür, namaz gereksizdir, kıyafetler batı kıyafeti olacak vs. şimdi akp iktidarı dikta rejiminin yaptığı aynı şeyi beğenmediği, başbakanın ucube dediği halka yapıyor. halk bilmez devlet bilir. bırakın kim nasıl yaşamak istiyorsa yaşasın. kime ne zararları var? hayır başbakanın aklına takıldı ya bir kere bir daha oraya hiç gitmese bile oradan atılması gereken bir yaşam tarzıydı o. başbakanın kendisi bu zihniyetten en çok çeken kişi şimdi nasıl oluyor da yapabiliyor bunları?

  Hizmet ediyoruz diyenler utansın - ceyda the çapulcu

  Lüks binalar yapmak, kentsel dönüşüm yapmak hizmet değildir, vatandaşının yaşam standardını yükseltmek hizmettir. Ee hadi o evde yaşadılar, ne yiyip içecekler? Ömür boyu devlet kölesi olsunlar, ödeyemesinler evler elinden alınsın, sonra da bu bölgeler de burjuvanın mekanı olsun. Büyük oyun belli, büyük hedef belli. Parası olmayanı gettoya at, şehir merkezini zenginlere oyuncak yap. Gözünüze dizinize dursun, boğazınızda kalsın inşallah.

  Satma yasağı da neyin nesi? - brandywine06

  Satsın adam ne var ki? Orada zaten 3 katlı evi varmış. Bunun karşılığı olarak o 3 daireyi almış. Yani TOKİ ona sıfırdan daire satmıyor ki, adam mevcut hakkının karşılığını alıyor. Bu durumdakilerin satma yasağına karşı dava açılması gerekir diye düşünüyorum. Bu yasağı getirmenin amacı, olsa olsa ödeyemesin de elinden alalım olabilir! Hakkını vermiş gibi görünürken aslında ödeyemeyeceği koşulları yaratarak malını elinden almak isteniyor gibi görünüyor. Yani rantı bir tek baştakiler yiyecek, orada hak sahibi olarak görünen topu topu 199 kişinin bile o ranttan pay almasına tahammül yok! İlk başta mal adamın zaten! Satsın, parasıyla istediği gibi bir yere gidebilsin, rantı vatandaşla paylaşmak bu kadar mı zor?!