Yeni fasıllar AB ile bağı güçlendirir

Yeni fasıllar AB ile bağı güçlendirir
Yeni fasıllar AB ile bağı güçlendirir

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Gezi Parkı eylemleri hakkında polis müdahalelerini sert bir dille eleştirerek, Türkiye’de yaşananların AB ülkelerinin gösteri ya da konuşma özgürlüğüyle bağdaşmadığı açıklaması sonrası hükümet tarafından sert bir dille eleştirilen Almanya Başbakanı Angela Merkel’e mektup yazdı. Kılıçdaroğlu mektubunda, Merkel’in hükümet hakkında yaptığı eleştirilerinin ‘yerinde’ ancak Türkiye’nin AB’ye üye olamayacağı yönünde bir tutumun yanlış olduğunu vurguladı. CHP lideri Kılıçdaroğlu, mektubunda şunları kaydetti: “İstanbul Gezi Parkı’nda genç neslin demokrasi, temel hak ve özgürlükler ve insan onuruna saygı için başlattığı hareket, bir umut ve ilham kaynağıdır. Avrupa’yla paylaştığımız bu değerler, AB ve özellikle Almanya tarafından desteklenmesi ve teşvik edilmesi hayati önem taşımaktadır. Son yıllarda demokrasi, özgürlük ve insan hakları bağlamında giderek gerileyen ve kötüleşen duruma verdiğiniz tepkiler yerindedir. AKP ’ye yöneltilen bu eleştirilerin, Türkiye’nin AB ile bağlarını, bilhassa AB’ye katılım müzakerelerini yavaşlatması veya askıya alınması, bundan da ötesine geçerek, Türkiye’nin AB’ye üye olamayacağı yönünde bir tutum içerisine girilmesi haksız, yersiz ve yanlış bir yaklaşım olacaktır. Türkiye’nin demokratik temelini güçlendirecek yeni ve önemli fasılların açılması Türk halkının AB ile bağını yenileyecektir.”
Kılıçdaroğlu mektubunda Merkel’in Türk vatandaşlarına yönelik mesajlarında 4 konuya yer vermesini istedi. Kılıçdaroğlu, “Türkiye-Almanya değil, aynı zamanda Türkiye-Avrupa ilişkilerine de çok önemli ve tarihi bir katkısı olacaktır”dediği mesajları şöyle sıraladı: “Türkiye’nin dostu Almanya’nın, AKP hükümetinin baskıcı tutumuna karşıdır. Meydan okumaların (challenge) diyalogla çözüme kavuşması gerektir. Almanya, Türkiye’yi Euro-Atlantik camiasında laik ve demokratik bir üyesi olarak görmek istiyor. Türkiye’nin AB katılım müzakerelerinin öngörüldüğü şekilde sürmesi gerekir.”


  http://www.radikal.com.tr/113847611384761

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Çaresizlik! - ayhan fahri

  CHP, 1950'den beri elit tutumuyla, halkın desteğini alamayan muhalefet tarzıyla, merhum Ecevit'ten sonra bile hizaya gelememiş tutumuyla, iktidar yüzü göremedi! CHP, Kemal beyle ise en acınacak durumuna düştü. Öyle ki, toplum artık onun söylediklerini ciddiye almıyor! Sırf yeminli taraftarlarının desteği ile ayakta durabilen bu partinin başkanı, çaresizlik içinde kendisine taşeronlar arıyor: Önce Gezi eylemini denedi, onu kovaladılar. Niye? Çünkü adam gibi bir muhalefet partisi olsalardı, gençlerin bu eyleme girişmelerine gerek kalmayabilirdi! Eski C.Başkanı esas işini bırakıp muhalefet partisi olmaya soyunmazdı! CHP olarak demokrasiyi ayaklar altına alıp, memleketin hayrına yapılacak işlere çelme takmayı düşünmezlerdi. Darbe girişimleri dolayısıyla sanık olarak tutulanları daha ilk gününden suçsuz ilan etmez, onların avukatı olmazlardı. İki sanığı milletvekili yapmazlardı. Şimdi de Merkel'i taşeron tutmaya kalkıyor, ondan medet umuyor. Merkel bir devlet kişisi ise, vereceği cevap şunlar olmalı: 'Bana ne! Sen kendi işine bak!' Yahut: 'Hadi canım sende!' Yahut: 'Ben geldiğimden beri birşeyler yapmayı deniyorum, olmuyor, biraz da sen dene!' Demokrasinin gereği olan adam gibi bir muhalefeti bekler dururken, Kemal beyin bu hareketi, vatandaş olarak bizi utandırıyor!